Bültenler

Beklenen FED Faiz Kararı, Google – Microsoft’un Kazanç Raporları!

July 27, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Beklenen FED Faiz Kararı, Google – Microsoft’un Kazanç Raporları!

Borsa ve Yatırımcılar

Kuşbakışı Küresel Piyasalar: Bugün küresel piyasaların gözü kulağı FED toplantısından çıkacak faiz kararında olacak! 

 • Küresel piyasalarda, Google’ın ana şirketi Alphabet ve Microsoft’un kazanç raporunun pozitif etkisi hakim. 
 • Veriler tarafında ise ABD Tüketici Güveni Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilerken, yeni konut satışlarında beklenilenden daha fazla düşüş yaşandığı açıklandı. Böylelikle yeni konut satışları iki yılın en düşük seviyesine geriledi

Resesyonun Eşiğinde!: Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini düşürdü. IMF, dünya ekonomisinin resesyonun eşiğinde olduğu konusunda uyarıda bulunurken güncellediği Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel ekonomik büyümenin muhtemelen bu yıl 3,2% oranında yavaşlayacağını öngördü. 

Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 

Beklenen FED Faiz Kararı, Google - Microsoft’un Kazanç Raporları!

FED Faiz Kararı!: FED, bu akşam TSİ 21.00’de faiz kararını açıklayacak. 21:30’da ise Powell’ın konuşması başlayacak, özellikle enflasyonist ortamda Powell’ın geleceğe yönelik açıklamaları dikkatle dinlenecek.

 • FED’in bu toplantıda 80% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceği tahmin ediliyor. 
 • Eylül toplantısında da 51% ihtimalle 50 baz puan ve 40% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapacağı öngörülüyor. 
 • FED’in bu toplantıda 75 baz puan artışa gitmesi durumunda politika faizi 2,25-2,50% bandına yükselmiş olacak. 
 • Öte yandan piyasalarda FED’in yıl sonuna kadar faizleri yaklaşık 3,5%’e yükselteceği ve 2023’ün ikinci yarısında da düşürmeye başlayacağını fiyatlanıyor.

Kazanç raporları: Bugün Meta Platforms (META), Boeing (BA), Ford (F), Shopify (SHOP), Qualcomm (QCOM), Spotify Technology (SPOT), Etsy (ETSY), T-Mobile (TMUS), Bristol Myers Squibb (BMY)  kazanç raporlarını paylaşacak. 

 • Perşembe gününe geldiğimizde de Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Intel (INTC), Pfizer (PFE), raporlarını açıklarken onları, hafta kapanışında Exxon Mobil (XOM),  Chevron (CVE), AbbVie (ABBV) gibi şirketler takip edecek.
Beklenen FED Faiz Kararı, Google - Microsoft’un Kazanç Raporları!

Korku: FED kararı ve büyük şirketlerden gelecek kazanç raporların öncesindeki yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Google Kazanç Raporu: Google’ın, çeyreklik kazanç raporu beklentileri karşılayamadı ancak şirketin satış gelirleri, reklamcılık işinin -özellikle de arama ağı reklamlarının- pazarlama harcamalarındaki düşüşü telafi ettiğini gösterdi. Sonuçların ardından kapanış sonrası işlemlerde Alphabet’in hisseleri 5,5% arttı. Kaynak

 • Alphabet’in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 13% artarak 69,7 milyar dolara çıktı. 
 • Beklenti şirket gelirinin 69,9 milyar dolar olması yönündeydi. Şirket, 2021’in ikinci çeyreğinde 61,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti.
 • Bu dönemde kaydedilen yükselişe rağmen Alphabet’in geliri ikinci çeyrekte piyasa beklentilerinin altında kalırken, şirketin gelir artışı yavaşlama gösterdi.
 • Alphabet, döviz dalgalanmaları olmasaydı satışların 72 milyar dolara yakın olacağını söyledi. Şirketin satışlarının yaklaşık 55%’i ABD dışından geliyor.
 • Alphabet CFO’su Ruth Porat, kur etkisinin üçüncü çeyrekte daha da büyük olacağını söyledi.

Microsoft Kazanç Raporu: Microsoft, 30 Haziran’da sona eren çeyrekte yıllık 12% ile 2020′den bu yana en yavaş gelir artışını kaydetti. Net gelir 2% artarak 16,74 milyar dolara yükseldi. Şirket hem gelir hem hisse başına kâr tahminlerinin altında kaldı ancak şirket, yeni başlayan mali yıl için güçlü bir satış tahmini açıkladı! Kaynak

 • Yazılım devi, geliri ile operasyonel kârının 2023 mali yılında çift haneli büyüme kaydetmesini beklediğini duyurdu.
 • Microsoft yöneticileri, döviz kurlarındaki dalgalanmaların satışları mali yılda yaklaşık 4%, mevcut çeyrekte ise yaklaşık 5% azaltacağını belirterek, güçlü ABD dolarının denizaşırı satışların değeri üzerinde daha da büyük bir etkisi olacağına dair endişeleri azalttı.

Coca-Cola (KO), güçlü çeyreklik kazanç raporu paylaşması ve tüm yıl gelir tahminini yükseltmesinin ardından 1,6% değer kazandı. Kaynak

 • Atlanta merkezli Sprite, Dasani ve Minute Maid üreticisi, önceki 7% ile 8%′lik tahmininden tüm yıl için 12% ile 13% arasında organik gelir artışı beklediğini söyledi. Ancak, emtia fiyat enflasyonunun önceden tahmin edilenden daha dik olması beklendiğini ve hisse başına karşılaştırılabilir kazanç görünümünün bir yıl öncesine göre 5% ile 6% arasında büyüyeceğine ilişkin görünümüne bağlı kaldığını kaydetti.
 • Coke, ikinci çeyrekteki gelirinin, yüksek fiyatlandırma ve evden uzaktaki işindeki toparlanmadan kaynaklanan küresel vaka hacmindeki artış nedeniyle bir yıl öncesine göre 12% arttığını söyledi. 

McDonald’s (MCD ) pozitif olarak değerlendirilen çeyreklik kazanç raporu sonrası 2,7% yükseldi. Kaynak

 • McDonald’s’ın ikinci çeyrek kazançları tahminleri aştı, ancak geliri beklentilerin altında kaldı.
 • Net satışları, kısmen McDonald’s Rus ve Ukrayna restoranlarının kapanmasından zarar görerek 3% düştü.
 • Küresel aynı mağaza satışları, güçlü uluslararası büyümenin etkisiyle çeyrekte 9,7% arttı.
 • CEO Chris Kempczinski, enflasyon ve Ukrayna’daki savaşın üç aylık sonuçlara ve tüketici duyarlılığına baskı yapması nedeniyle ortamın hala “zorlayıcı” olduğunu söyledi.

3M, sağlık hizmeti işini halka açık ayrı bir şirkete dönüştüreceğini duyurduktan sonra 4,9% yükseldi. Kaynak

General Electric (GE), havacılık endüstrisindeki toparlanmanın jet motoru işini ilerletmesi sonucu açıkladığı yüksek çeyrek kârı ve pozitif nakit akışıyla şaşırttı. Kaynak

Shopify (SHOP), çevrimiçi harcamalardaki düşüşün ardından işgücünün yaklaşık 10%’unu işten çıkarma planlarını detaylandırdıktan sonra yaklaşık 14% düştü. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Beklenen FED Faiz Kararı, Google - Microsoft’un Kazanç Raporları!
 • Altın: Altın fiyatları, Powell’ın karar sonrası yapacağı açıklamada enflasyonu dizginlemek için sert söylemlere yer vereceği beklentisiyle yukarı yönlü hareketlerini sınırlandırıyor. Öte yandan, ABD-Çin ilişkileri ve Avrupa enerji krizi ile ilgili manşetlerin ortasında ABD doları geri çekildi. FED’den gelecek ılımlı açıklamalar altında olumlu etkiye sebep olabilecekken enflasyonla mücadele amacıyla şahin tonda yapılacak açıklamalar altın fiyatlarını da olumsuz etkileyecektir.
  • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol stoklarındaki 4,04 milyon varillik düşüş öngörüsü tutarlıysa bu düşüş Mayıs ayının sonundan bu yana stoklardaki en büyük düşüş olacak. Stoklardaki azalmaya işaret eden sonuçlar sonrası ve FED kararı öncesinde petrol fiyatlarında yatay görünüm hakim. FED’in beklenenin ötesinde şahin tutumu petrol fiyatlarında da aşağı yönlü baskı (düşüş) yaratabilir.
 • Öte yandan, artan benzin fiyatlarıyla mücadele için ABD yönetimi, stratejik petrol rezervinden ilave 20 milyon varil petrol satacağını duyurdu. Beyaz Saray açıklamasında bunun piyasayı istikrara kavuşturmayı amaçlayan bir adım olduğunu belirtirken 2023 sonrasında tekrar alım yapacağını da belirtti.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Beklenen FED Faiz Kararı, Google - Microsoft’un Kazanç Raporları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı