Bültenler

BBVA’dan Garanti Bankası’nın Tamamına 2,2 Milyar Euroluk Teklif

November 15, 2021 • 3 dakika okuma süresi
BBVA’dan Garanti Bankası’nın Tamamına 2,2 Milyar Euroluk Teklif

Garanti Bankası’nın çoğunluk hisselerini elinde bulunduran BBVA, bankanın tamamını satın almak için 2,2 milyar euroluk teklif verdi.

BBVA, elinde olmayan ve Garanti Bankası hisselerinin %50,15’lik payının tamamını almak üzere gönüllü pay alım teklifi yapmaya karar verdi.

Garanti (GARAN) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na yapılan açıklamaya göre; şu an BBVA, Garanti Bankası (GARAN)’nın toplam sermayesinin %49,85’ini temsil eden, yaklaşık 2,09 milyar adet paya sahip

Gönüllü pay alım teklifi, BBVA’nın mülkiyetinde bulunan bahsi geçen bu paylar hariç, Garanti Bankası (GARAN) sermayesini temsil eden tüm paylara yönelik olarak yapıldı. 

Böylece gönüllü pay alım teklifi; şirketin toplam sermayesinin %50,15’ini temsil eden, yaklaşık 2,1 milyar adet paya yönelik olarak gerçekleşti.

Tüm payların satın alındığı durumda; BBVA tamamı kendi kaynaklarından olmak üzere, hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatından yaklaşık 25,7 milyar TL (2,2 milyar euro) ödeme yapacak.

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Villa; “Bu satın alma, ülkenin en iyi bankasına yatırım yapmak ve hissedarlarımıza değer yaratmak için muhteşem bir fırsat sunuyor.” dedi.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ; “Türkiye’ye bugüne kadar yapılmış en büyük yabancı sermayenin yatırımcısı konumundaki BBVA’nın bu kararı, ülkemize ve potansiyeline duydukları güveni teyit etmekte, uzun vadeli ve kalıcı yatırımcı olma kimliğinin de altını çizmektedir.” dedi.

  • Pay alım teklif fiyatı; 12 Kasım 2021’de Garanti’nin borsada oluşan fiyatından %15 primli olarak belirlendi.

Gönüllü pay alım teklifi, yalnızca ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan gerekli onaylar alındıktan sonra başlatılabileceği için BBVA, gönüllü pay alım teklifinin 2022 yılının ilk çeyreği içerisinde tamamlanacağını öngörüyor.

🏃 Bir Adım Gerisi

Bankanın çoğunluğunu elinde bulunduran BBVA, 2015 yılında %14,89 ve 2017 yılında %9,95’lik satın alımlar yaparak, Garanti Bankası hisselerinin %49,85’ine sahip olmuştu.

👉 Bir Adım İlerisi

BBVA’nın Garanti Bankası sermayesinin %50’sinden fazlasını satın alması, yurt içi ve yurt dışı pek çok kurum ve kuruluşun ön iznine tabi olarak bulunuyor. 

Ayrıca BBVA’nın, SPK’dan tüm gerekli izin ve onayları alması gerekiyor. SPK onayladıktan sonra gönüllü pay alım süreci resmi olarak başlayacak.

👀 Nasıl Etkiledi?

Duyurunun ardından GARAN, açılışta %9,9 artışla 11,63 TL seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz haftayı 10,58 TL’den kapatan Garanti’deki pay alım haberi bankacı endeksini de olumlu etkiledi.

BİST Bankacılık Endeksi (XBANK) de duyurunun ardından yaklaşık %9,6 artış gösterdi.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Özel Durum Açıklaması

tradingview.com

Rasyonet.com.tr

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı