Borsa Haberleri

Batılı Elektrikli Araç Üreticileri, Çin’e Karşı Harekete Geçmeye Hazırlanıyor

Temmuz 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Batılı Elektrikli Araç Üreticileri, Çin’e Karşı Harekete Geçmeye Hazırlanıyor

Batılı otomobil üreticileri, ucuz Çin malı elektrikli otomobillerin Avrupa’yı “istila etmesinden” endişe ederken Fransız Renault, elektrikli araç modellerinin üretim maliyetlerini 40% azaltmayı hedeflediğini açıkladı.

Renault’nun bu hamlesi aslında şaşılacak bir şey değil. Daha temiz enerjili araçlara geçiş, büyük ölçüde batarya maliyetleri nedeniyle yüksek fiyatlar sunduğu için uygun fiyatlı elektrikli araçlar (EV’ler) üretmek, dünya çapındaki otomobil üreticileri için bir öncelik haline geldi.

BYD (BYDDY) gibi Çinli üreticiler, düşük işçilik maliyetleri ve yerel akü tedarikçilerini kullanarak bu değişime büyük yatırımlar yaptı ve birçok rakibine göre avantajlı konuma geçti.

Inovev danışmanlık şirketinin tahminlerine göre, 2022 yılında Çinli otomobil üreticileri Avrupa elektrikli araç pazarında 9%’luk bir paya sahip olacak ve bu oran, bir önceki yılın neredeyse iki katı. Ve bu fark giderek artıyor.

Diğer elektrikli araç üreticileri gibi Renault da ABD’li rakibi Tesla’nın (TSLA) artan baskısıyla karşı karşıya ve bu yıl birkaç kez fiyat indirimine gitmesine rağmen bu durum kârlarını eritti.

Örneğin Tesla bu yıl Model Y’nin uzun menzilli versiyonunun ABD fiyatlarını dörtte bir oranında düşürerek 50.490 dolara indirdi. Bu da haliyle pazar genelinde bir etkiye yol açtı.

Acımasız Rekabet Uyarısı

Bu kapsamda Stellantis (STLA) CEO’su Carlos Tavares, Çinli üreticilerle rekabetin “son derece acımasız” olacağı uyarısını yaptı.

Tavares, “Onların maliyet rekabet gücü bize karşı 25% daha fazla. Savaşmak zorundayız.” dedi ve Çin’in saldırısını bir “istila” olarak tanımladı.

Tavares, Batılı otomobil üreticilerinin Çinli rakipleriyle “aynı silahları” kullanmaları, parçaları daha düşük maliyetli ülkelerden tedarik etmeleri ve enerji, maliyet ve ağırlığın en iyi kombinasyonunu sunan batarya tedarikçileriyle ortaklıklar kurmaları gerektiğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti