Borsa Haberleri

Barron’s: Muhteşem Yedili Hisselerinde 3 Yeni İsim Yer Alacak

January 12, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Barron’s: Muhteşem Yedili Hisselerinde 3 Yeni İsim Yer Alacak

Artık sık sık duyduğumuz Muhteşem Yedili, 2023’te gerçekten de muhteşem diyebileceğimiz bir performans sergiledi. Bu performansı artırmak bir yana, tekrar etmek de oldukça zor olabilir. Ve Barron’s’a göre, 2024’te yeni bir Muhteşem Yedili göreceğiz. 

S&P 500’ün piyasa değeri bakımından en büyük yedi hissesi; Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşan Muhteşem Yedili, 2023’te 49% ve üzerinde kazanç sağladı. Bu isimler ayrıca endeksin güçlü performansının da büyük bir kısmından sorumluydu. 

Bu olumlu görünüme rağmen Wall Street, aynı performansın 2024’te de görülebileceğinden şüpheli. Öncelikle, en büyük yedi hissenin en az 1999’dan bu yana ilk kez böyle bir getiri elde etmesi, ortalamaya dönüşün çok daha sonra olabileceğini ima ediyor. 

Dahası, bu süre zarfında sadece bir kez aynı yedi hisse art arda yıllar boyunca endeksin en büyüğü olarak kaldı. Yani bu da bir şeylerin değişmesi gerektiğine işaret ediyor. 

Barron’s, tam olarak bu yüzden yeni bir Muhteşem Yedili’nin gerekliliğini savunuyor. Barron’s’a göre Alphabet, Amazon, Microsoft ve Nvidia bu ayrıcalıklı gruptaki yerlerini korumaya devam edecek ancak Apple, Meta ve Tesla veda edecek. 

Barron’s, yeni Muhteşem Yedili’de Alphabet, Microsot, Amazon ve Nvidia’ya Berkshire Hathaway (BRK.A), Visa (V) ve UnitedHealth Group’un (UNH) eşlik edeceğini öngörüyor. 

Neden Veda Edecekler?

Barron's: Muhteşem Yedili Hisselerinde 3 Yeni İsim Yer Alacak

📌 Çalkantılı birkaç yıldan geçen Tesla, 2022’de 65% düştükten sonra 2023’te iki katına çıktı. Ancak bu son yükseliş, Tesla’nın temellerinden kaynaklanmadı; hisse başına kâr, 2023’te muhtemelen 25% düşecek.

Buna rağmen hisse, 2024 tahminlerinin 62 katı gibi pahalı bir fiyattan işlem görüyor. Tesla, en popüler modellerindeki birkaç fiyat indirimine rağmen, 2023 yılında dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi unvanını Çinli BYD’ye (BYDDY) kaptırdı.

📌 Barron’s, Apple’ı eleme kararının da çok zor olmadığını belirtiyor. Şirket analistler arasında popüler olsa da, kendi başına yakın vadeli sorunları var. Apple, üst üste dört çeyrekte bir önceki yıla göre gelir düşüşü bildirmesine rağmen 2023 yılında piyasa değerine 1 trilyon dolar ekledi. 

iPhone ve Mac bilgisayarların satışlarındaki büyüme esasen ortadan kalktı ve yakında çıkacak olan Apple Vision Pro karma gerçeklik başlığının hisseyi hareket ettireceğine dair çok az umut var. Yine de hisse, 2024 yılı beklenen kazançlarının 28 katı ile rekor seviyeye yakın işlem görüyor.

📌 Öte yandan Meta konusunda daha çok zorlandığını itiraf eden Barron’s, büyük bir seçim yılı ve Meta’nın reklamcılık ürünlerindeki yapay zekâ iyileştirmelerinin 2024’te gelir artışını artırabilecek adımlar attığını belirtiyor. 

Ancak 2023’te hisselerini 194% artıran ikinci bir “verimlilik yılı”, analistler maliyet artışlarının geri döndüğünü gördükçe daha zor bir yükseliş olabilir. CEO Mark Zuckerberg bile son zamanlarda Meta hisselerini satmaya başladı. 

Muhteşem Yedili’nin Yeni Üyeleri

Barron's: Muhteşem Yedili Hisselerinde 3 Yeni İsim Yer Alacak

🎯 Barron’s, bir piyasa değeri devi olarak tanımladığı Berkshire Hathaway’in 2024 için Muhteşem Yedili’ye iyi ve çeşitlendirici bir katkı yapabileceğine inanıyor. 

Warren Buffett’ın yönettiği holding, genişleyen sigorta operasyonlarının yanı sıra bazı endüstriyel ve kamu hizmeti riskleri de alıyor. Berkshire’ın en büyük hisse pozisyonu olan Apple’a, iPhone üreticisinin güçlü bir yıl geçirmesi durumunda maruz kalmaya devam ediyor. 

Berkshire’ın bilançosundaki yaklaşık 150 milyar dolarlık nakit, Buffett’a potansiyel bir anlaşma veya hisse geri alımı için cephane sağlarken, hisse 19 kat kazançla makul bir şekilde fiyatlandırılmış görünüyor. Şirket en son 2022 yılında ilk yedide yer almıştı.

🎯 Barron’s’a göre Visa, geniş bir rekabet hendeği, ölçek ekonomileri ve devasa kâr marjları ile güçlü bir işletmeye sahip. Ödeme işlemcisinin 2024 ve sonrasında her zaman olduğu gibi büyüyeceği tahmin ediliyor. 

Visa’nın ağında dolaşan daha fazla ödeme hacminin işlenmesi daha pahalıya mal olmuyor – her marjinal kredi veya banka kartı kullanımı neredeyse tamamen kâr sağlıyor. 

Visa hisseleri, 2024 yılı için beklenen kazançlarının 26 katından daha düşük bir fiyatla işlem görürken, son beş yıldaki ortalaması 30 kat seviyesinde ve Muhteşem Yedili’ye hem büyüme hem de savunma özellikleri ekleyerek potansiyel olarak daha dalgalı bir 2024’te destek sağlayabilir. 

🎯 Ekonomi ne durumda olursa olsun, insanların sigorta primlerini ödemeleri, ilaçlarını almaları ve doktorlarını ziyaret etmeleri gerekiyor.

2022’de S&P 500’ün en büyük yedi hissesinden biri olan UnitedHealth, ticari ve Medicare Advantage planlarında sektör lideri ölçeğe, ayrıca OptumHealth ve OptumRx eczane-fayda yöneticisi aracılığıyla bakım segmentine sahip. 

Analistler 2024’te tıbbi maliyet artışının yavaşlayacağını tahmin ediyor ve UnitedHealth yönetimi bu yıl hisse başına 12% kâr artışı öngören bir tahmin sundu bile. 

Barron's: Muhteşem Yedili Hisselerinde 3 Yeni İsim Yer Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s