Borsa Haberleri

Bankalara 15%’lik Temettü İzni Verilecek

Bankalara 15%’lik Temettü İzni Verilecek
Google News Icon Takip Et

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankalara 2023 net kârlarından en fazla 15% nakit temettü ödemesine izin verileceği öne sürüldü.

BDDK, 2023’te de bankalara net kârlarının 15%’ine kadar temettü dağıtma izni vermiş, önceki yıllarda ise kârın sermayeye eklenmesini tavsiye etmişti.

Reel sektör şirketleri, açıklanan 2023 son çeyrek net kârları üzerinden ödeyecekleri temettü miktarlarını yayınlamaya başlarken, bankalar için de durum netleşmeye başladı. Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre bankaların, BDDK’ya temettü izni için talep gönderdiği ve BDDK’nın temettü ödemeleri için azami miktarı 15% olarak belirlediği ifade edildi.

Mayıs seçimlerinden sonra TCMB’nin politika faizini 8,5%’ten, 45%’e yükseltmesi sürecinde bankaların kârlarındaki artış 2023’te yavaşlamıştı. Buna göre Bankaların net kârı 2023 yılında yıllık yüzde 44 artarak 620,5 milyar liraya yükseldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT