Borsa Yorumları

Bankalar Cazip Temettü Getirileri Sunuyor!

October 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Bankalar Cazip Temettü Getirileri Sunuyor!

Bu yıl banka hisseleri âdeta tepetaklak olurken ABD’deki finans şirketlerinden bazıları çok yüksek temettü getirileri sunmaya başladı.

Bu yüksek rakamlar, mutlak veriler kapsamında hazine getirilerinden bile daha çekici. Bu arada, güncelde 2 yıllık tahviller 4,4%; 10 yıllık hazine getirileri ise 4%’ün biraz altında.

Bu bilgiler ışığında en yüksek temettüleri ödeyen bankalara ve getiri oranlarına bir göz atmakta fayda var.

Yüksek Temettü Ödemeleriyle Öne Çıkan Bankalar!

Citigroup (C), KeyCorp (KEY) ve US Bancorp (USB) bankalarının her biri yaklaşık 5% temettü ödüyor. 

Öte yandan; PNC Financial Services (PNC) 4,1%, Comerica(CMA) 3,9% ve JPMorgan Chase (JPM) 3,8% temettü getirisi sağlıyor. 

Wells Fargo (WFC) ise bankaların tasarruf ve çek hesaplarına ödediği rakamların bir hayli üzerinde, yaklaşık 2,5% oranında getiri vadediyor. 

Peki Temettü Ödemeleri Neden Cazip?

Finansal hizmetler, geleneksel olarak piyasadaki en yüksek ödemeleri yapan sektörler arasındadır. Bu firmalardan elde edilen temettüler, ödemeler güvenli olduğu ve hisse senetleri nispeten istikrarlı kalmayı başarabildiği sürece son derece caziptir. 

Salı günü Evercore ISI’den John Pancari liderliğindeki analistler, bankaların nispeten sağlıklı bilançolar sunduğunu ve getirilerinin S&P 500’deki temettü oranlarına kıyasla daha yüksek olduğunu belirtti. 

Ayrıca Evercore ISI analistleri, bazı durumlarda hazine getirilerinin daha yüksek olabileceğini ancak banka temettü getirilerinin daha az dalgalandığını söyledi. Aynı zamanda mevcut ekonomik koşullarda sağlam sermayeler ve ileriye dönük rezerv stratejilerinin banka temettülerini güvence altına aldığına da dikkat çekti.

Son olarak Evercore ISI, “Ortalamanın üzerindeki finansal temettü getirileri, bankaların sağlam kazanç gücü ve sermaye seviyeleri göz önüne alındığında benzersiz bir fırsat sunuyor.” dedi.

Bankalar Cazip Temettü Getirileri Sunuyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı