Borsa Haberleri

Bankacılık Sektörünün Net Kârı Yılın İlk 2 Ayında 14% Arttı

Mart 29, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Bankacılık Sektörünün Net Kârı Yılın İlk 2 Ayında 14% Arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankacılık sektörünün net kârı 2024’ün ilk iki ayında 14% artarak 74,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektörün 2023’ün aynı döneminde net kârı 65,6 milyar TL olmuştu.

Sektörün toplam aktifleri 24,7 trilyon TL, toplam kredileri ise 12,4 trilyon TL olarak kaydedildi.

BDDK verilerine göre şubat itibarıyla sektörün takipteki alacakların toplam nakdi kredilere oranı 1,55% olarak kaydedildi. Bu oran Şubat 2023’te 1,93% seviyesindeydi.

Aynı dönemde çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu 13% olurken, geçen yıl bu rasyo 14% olarak açıklanmıştı. Sektörün sermaye yeterlilik rasyosunda ise değişim yaşanmazken söz konusu dönemde 17% oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT