Borsa Haberleri

Bankacılık Sektörü Ağırlıklı Hisse Senedi Fonlarının Favori Şirketleri

May 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bankacılık Sektörü Ağırlıklı Hisse Senedi Fonlarının Favori Şirketleri

Selamlar Midaslı! Bugün yılbaşından beri bankacılık sektörü ağırlıklı en fazla kazandıran ilk 3 hisse senedi yatırım fonunu ve fon portföyünde ağırlığı en yüksek hisse senetlerini inceleyeceğiz.

Eğer yatırım fonları hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değilsen yazının sonunda senin için hazırladığımız “Yatırım Fonu Nedir?” başlığına göz atabilirsin. 

BIST 100 endeksi, son bir yılda yatırımcısına 147%’lik bir getiri sunarken, bankacılık sektörü ağırlıklı ilk 3 fona baktığımızda ortalama 267%’lik bir getiri sunduğunu görüyoruz. 

Son bir yılda Borsa İstanbul’a göre kazandıran ilk 3 fonu incelediğimiz, İş Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu’nun (TAU) 269% ile ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Teb Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (YZH) ise 267% ile 2. Sırada yer alırken, onu 265%’lik getiri ile Ak Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi fonu (ADP) takip ediyor.

Bankacılık Sektörü Ağırlıklı Fonlar Hangi Hisselere Yatırım Yapıyor

Getiri olarak ilk sırada yer alan TAU Fonuna baktığımızda, fonun 2,86 milyar TL’lik bir fon toplam değeri ve 48 bin 799 yatırımcısı olduğu görülüyor. Fonun en büyük pozisyonları ise şu hisselerde bulunuyor 👇

 • Akbank (AKBNK) 27,40%
 • İş Bankası (ISCTR) 23,57%
 • Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 22,31%
 • Garanti Bankası (GARAN) 12,34%
 • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 3,24%

YZH Fonuna bakıldığında ise fonun 456,56 milyon TL toplam değeri varken, yatırımcısı sayısı ise 7 bin 210. Fonun içerisindeki ağırlıklı hisseler ise şöyle 👇

 • Akbank (AKBNK) 30,63%
 • Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 24,70%
 • İş Bankası (ISCTR) 24,57%
 • Garanti Bankası (GARAN) 12,17%
 • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 2,29%

Üçüncü sıradaki ADP Fonunun ise 3,51 milyar TL’lik toplam değeri varken, yatırımcı sayısı 31 bin 938. Fonun içerisindeki ağırlıklı hisseler şöyle 👇

 • Akbank (AKBNK) 27,42%
 • Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 22,65%
 • İş Bankası (ISCTR) 22,47%
 • Garanti Bankası (GARAN) 10,48%
 • Ziraat Portföy BİST Likit Banka Endeksi (ZPLIB) 4,06%

Yatırım Fonları Nedir? 

Yatırım fonları, birçok farklı yatırım aracına aynı anda erişim sağlayan ve profesyonel yöneticiler tarafından yönetilen kolektif yatırım ürünleridir. Bu fonlar, yatırımcılara hem çeşitlilik hem de erişilebilirlik sunarak, kişisel yatırım portföylerini genişletmelerine olanak tanır.

Her fonun belli bir stratejisi olmakla birlikte, söz konusu bu stratejiler fon izahnamesinde yer alır.  Yatırım fonunun hisse senedi yahut diğer yatırım araçlarına göre bir kaç avantajı vardır. 

Yatırım Fonlarının Avantajları

 1. Profesyonel Yönetim: Yatırımcılar, fon yöneticilerinin uzmanlığından faydalanır. Bu da piyasa bilgisi veya zaman eksikliği olanlar için idealdir.
 2. Çeşitlendirme: Tek bir fon yatırımı, birden fazla hisse senedi, tahvil veya diğer yatırım araçlarına yayılan riski dağıtarak portföy çeşitliliği sağlar.
 3. Erişilebilirlik: Düşük başlangıç sermayesi ile büyük ve çeşitli portföylere dolaylı yatırım yapma şansı sunar. Bu, bireysel yatırımcıların büyük ölçekli varlıklara ulaşmasını kolaylaştırır.
 4. Likitlik: Yatırım fonları genellikle yüksek likiditeye sahiptir; yani yatırımcılar, fon paylarını piyasa koşullarına bağlı olarak kolayca nakde çevirebilir.

Yatırım Fonlarının Dezavantajları

 1. Yönetim Ücretleri: Yatırım fonları, yönetim ve diğer operasyonel maliyetler için yıllık ücretler alır. Bu ücretler, getiriler üzerinde azaltıcı bir etki yapabilir.
 2. Risk ve Getiri Dengesizliği: Düşük riskli fonlar genellikle daha düşük getiriler sunarken, yüksek riskli fonlar daha yüksek getirilere imkan tanır ancak daha büyük kayıplara da maruz kalabilir.
 3. Pazar Performansına Bağlılık: Fonların performansı, yönetildikleri varlıkların piyasa koşullarına bağlıdır, bu da ekonomik durgunluk dönemlerinde kayıplara yol açabilir.

Risk Derecelendirmesi

Fonların risk derecelendirmeleri, yatırımcıların risk toleransına uygun seçimler yapmalarına yardımcı olur. Örneğin; risk seviyesi “1” olan bir fon, düşük risk ve genellikle düşük getiri sunarken, “7” dereceli fonlar yüksek risk ve potansiyel olarak yüksek getiriler sunar. Bu nedenle, yatırım fonu seçerken hem risk toleransınızı hem de finansal hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Bankacılık Sektörü Ağırlıklı Hisse Senedi Fonlarının Favori Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Tefas