Borsa Haberleri

Banka Hisseleri Geri mi Dönüyor?

May 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Banka Hisseleri Geri mi Dönüyor?

ABD’deki banka iflaslarının ardından son haftalarda zorlu günler geçiren bankacılık hisseleri, tarih tekerrür ederse yeniden ralli yapabilir. 

📊 Bankacılık sektörü hisseleri, son üç ayda S&P 500 performansının 26 yüzde puan altında kaldı. Bu dönemde bankacılık hisselerinin performansı 3% olurken, S&P 500’ün performansı ise 23%’ü buldu. 

Ancak geçmişe bakarsak, bu durum bankacılık hisselerinde bir rallinin yaklaşmakta olduğu anlamına gelebilir. Oppenheimer analisti Ari Wald’ın çalışmalarına göre, bankacılık hisselerinin üç aylık dönemlerde S&P 500’den 15 yüzde puanın üzerinde daha kötü performans gösterdiği dönemlerin sonunda, bankacılık hisseleri sonraki üç, altı ve 12 aylık dönemlerde ciddi getiriler sağlamış. 

📈 Banka hisseleri, 15% eşiğinin aşılmasından sonraki bir yıl içinde tarihsel olarak 27,6% artarken, normal dönemlerde ortalama bir yıllık yalnızca 8,6% değer kazanmış. Hisseler ayrıca bu eğilimin görülmesinden sonraki üç, altı ve 12 aylık dönemlerde ortalama olarak S&P 500’ün genelinden daha iyi performans göstermiş. 

Banka Hisseleri Geri mi Dönüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC