Borsa Haberleri

Bank of America: Tesla’nın Bir Çin Problemi Olabilir

August 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bank of America: Tesla’nın Bir Çin Problemi Olabilir

Tesla (TSLA) Bank of America’ya göre Çin’deki tüketici talebi savaşını kaybediyor olabilir. 

Elektrikli araç üreticisi, geçtiğimiz aralık ayında Model 3 ve Model Y’nin fiyatlarını düşürdükten sonra Çin’de birkaç ay boyunca güçlü bir talep görmüştü. Ancak analist John Murphy’ye göre, markanın Çin’deki teslimatları temmuz ayında bir önceki aya göre 31%’lik bir düşüş göstererek bu talep artışının geçici olduğunu kanıtladı.

Murphy “Aylık 31%’lik bir düşüşle, TSLA’nın temmuz teslimatları 80 bin olan yıllık ortalamasının oldukça altında ve 2022’nin başlarında görülen seviyeye daha yakındı.” diyor.

Öte yandan Tesla’nın Çin’deki en büyük rakibi olan BYD’nin (BYDDY) temmuzda aylık 4%, yıllık da 60% artışla teslimatlarında 261.105’e ulaşarak altı ay üst üste büyüme gösterdiğini belirten Murphy, “Bu durum, TSLA araçlarına yönelik talepteki düşüşün Çin’deki ekonomik faktörlerden kaynaklanmadığını gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

Ayrıca analiste göre bu yılın başlarında başlayan fiyat indirimleri de negatif bir fiyat spirali yarattı. 

Murphy, “Bu nedenle, fiyat indirimleri TSLA’nın 2022 sonunda envanteri temizlemesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda ilk yarıda Çin’de talebi de canlandırırken, bu faydalar kısa ömürlü oldu.” diyor.

Bank of America: Tesla’nın Bir Çin Problemi Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC