Borsa Yorumları

Bakır Fiyatlarındaki Ralliden Kazançlı Çıkacak Hisseler

April 8, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Bakır Fiyatlarındaki Ralliden Kazançlı Çıkacak Hisseler

Strategas’a göre bakır fiyatları şu an sert bir yükselişin ortasında ve yatırımcılar için bu trendden kazançlı çıkabilecek bazı hisseler mevcut. 

Geçtiğimiz hafta perşembe günü, mayıs vadeli bakır kontratı Ocak 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine sıçrayarak 4,2565 dolara ulaştı. Pirinç metalindeki son fiyat hareketi, Strategas teknik strateji ve makro araştırma ekibi başkanı Chris Verrone’nin de dikkatini çekti.

Perşembe günü yayınlanan bir raporda Verrone, “bakırdaki patlayıcı harekete” dikkat çekerek, çok yıllı aralıklarından çıkmakta olan metale maruz kalan hisseler için fırsatların oluşmaya başladığını söyledi. 

Benzer şekilde Morgan Stanley, Citi ve Goldman Sachs da bakırdaki rallinin yeni başlamış olabileceğine inanıyor. 

🎯 Goldman Sachs’ın bakır piyasasına ilişkin son değerlendirmesi, arzdaki önemli bir eksikliğin fiyatın 2028’den itibaren ton başına 9.900 dolara yükseleceği ve düşük dereceli cevherden metal çıkarmaya odaklanan yeni bakır üretim teknolojileri bulma telaşına yol açacağı yönünde.

Ancak Goldman Sachs, yeni işleme biçimlerinden fazladan bir milyon ton bakır bulunabilse bile bunun “emtia ekibimizin 2030’daki beş milyon tonluk açık beklentisini kapatmak için yeterli olmayacağını” söyledi.

🎯 Öte yandan Morgan Stanley’e göre göre, bakır piyasasındaki sıkı arz ve talep temelleri metali emtia tercih sıralamasında en üst sıraya yükseltti.

Bankanın analistleri, “Bakır, ağustos ayından bu yana ilk kez ton başına 8.700 dolar seviyesinin üzerine çıktı çünkü büyük açık beklentileri hızlandı. Bakırda yükseliş beklentimizi koruyoruz ve fiyatların 2024’ün üçüncü çeyreğinde ton başına 10.200 doları göreceğini tahmin ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

🎯 Yatırım bankaları arasında en büyük altın boğası olan Citi, bakırda 12.000 dolara yükselişin daha önce beklenenden daha uzun süreceğini öngören yeni bir tahminle iyimserliğini azalttı.

Banka, “Citi’nin küresel emtia ekibi artık kırmızı metalin önümüzdeki iki yıl içinde daha kademeli olarak 12.000 dolara yükseleceğini düşünüyor (bu yılın sonunda 10.000 dolar) çünkü açık beklentisi, muhtemelen dalgalı bir makroekonomik ortamda bakırın daha iyi performans göstermesini destekliyor.” diyor.

💰 ABD’de Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

Bu görünüm kapsamında Strategas’tan Verrone, son on yılda bakır fiyatlarıyla korelasyonu en yüksek bazı hisselerin, mevcut ralli döneminde de kazançlı çıkmasını bekliyor:

 • Freeport-McMoRan (FCX)
 • Southern Copper (SCCO)
 • Alcoa (AA)
 • Enovis (ENOV)
 • LyondellBasell Industries (LYB)
 • Oshkosh (OSK)
 • Affiliated Managers Group (AMG)
 • Nucor (NUE)

🔍 Verrone, Freeport-McMoRan ve Southern Copper’ı favorileri arasında sıraladı. Bu hisselerin “yakın vadeli/aşırı alım geri çekilmelerinde eklenmesi gerektiğini” söyledi.

Bakır madenciliği şirketi Freeport-McRoRan, bu yıl şimdiye kadar 16% yükseldi ancak analistler, hisse konusunda ikiye bölünmüş durumda: LSEG’e göre, Freeport-McMoRan’ı izleyen analistlerin yarısından fazlası hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. Konsensüs hedef fiyatı ise hissenin mevcut seviyelerden yaklaşık 3%’lük bir düşüş görebileceğine işaret ediyor.

Öte yandan ocak ayında Bernstein analisti Bob Brackett, FCX’in notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşıdı ve 2024 yılı için önemli bir katalizör olan Endonezya’nın Freeport-McMoRan’ın Grasberg madeni için IUPK olarak bilinen özel bir madencilik lisansını uzatması ihtimaline dikkat çekti:

Bu katalizör, Endonezya hükümetinin 2041’den 2061’e kadar 20 yıllık bir IUPK uzatması vermesiyle yakında gerçekleşebilir.

🔍  Diğer bir madenci Southern Copper da bu yıl şimdiye kadar 28% yükseldi. LSEG’e göre, hisseyi izleyen analistlerin yarısı olumsuz bir görüşe sahip ve hisseyi “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” olarak değerlendiriyor. Konsensüs hedef fiyat ise mevcut seviyelerden 29% düşüşe işaret ediyor.

Ancak geçen ay Jefferies, analist Alejandro Anibal Demichelis’in bakır fiyatlarındaki iyileşmeyi bir katalizör olarak göstererek hissenin notunu “AL” seviyesine yükseltmesiyle bu eğilimi kırmaya başladı diyebiliriz. Demichelis ayrıca, hedef fiyatını da 91 dolardan 130 dolara yükseltti. Bu da hissenin cuma günkü kapanışına göre yaklaşık 17% yükselebileceğini ima ediyor.

Demichelis, “Entegre, düşük maliyetli operasyonlarının (özellikle Meksika’dakiler) ve yüksek bakır rezerv ömrünün (yaklaşık 50 yıl) SCCO’yu diğer küresel sektör benzerlerinden farklılaştırdığına inanıyoruz.” diyor.

💰 Borsa İstanbul’da Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

Borsa İstanbul’da da bakır alanında faaliyet gösteren şirketlerin bu yükselişten faydalanabilmesi beklenebilir. 

İşte bakır faaliyeti gösteren BIST şirketleri 👇

 • Sarkuysan (SARKY)
 • Mega Metal (MEGMT)
 • Koza Anadolu (KOZAA)
 • Koza Altın (KOZAL)
 • CVK Madencilik (CVKMD)

Bakır Fiyatlarındaki Ralliden Kazançlı Çıkacak Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Forbes