BIST Şirket Haberleri

Bakan Şimşek Açıkladı; Yenilenebilir Enerji Sektörüne Öncelik Verilecek

October 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bakan Şimşek Açıkladı; Yenilenebilir Enerji Sektörüne Öncelik Verilecek

🌍 Londra’daki Yatırımcılar Türkiye’ye Karşı İlgili

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da 100’ün üzerinde yatırımcıyla yoğun görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Türkiye’nin büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Şimşek, özellikle son dönemde portföy yatırımcılarının Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını ifade etti. Buna ek olarak, Türkiye hakkındaki algının olumlu bir şekilde değişmeye başladığına da dikkat çekti.

💼 Birleşik Arap Emirlikleri ile Büyük İş Birliği

Şimşek, Türkiye’nin dış kaynak arayışı çerçevesinde dost ve kardeş ülkelerle ikili diyaloglarını sürdürdüğünü belirtti. Bu bağlamda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 50,7 milyar dolarlık bir çerçeve programını başarıyla sonuçlandırdıklarını vurguladı.

🌿 Yeşil Dönüşümde Büyük Adım

50,7 milyar dolarlık yatırımın 27 milyar doları ise Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne ayrılacak. Bakan Şimşek, bu yatırımla Türkiye’nin enerji bağımlılığını azaltmayı ve cari açığı düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Bu yeşil dönüşüm sürecinin hızlandırılacağını ifade eden Şimşek, Avrupa Birliği’nin yakında karbon vergisi uygulamaya koyabileceğini ve Türkiye’nin bu vergiye karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

🛡 Sanayimizi Koruma Altına Alma Zamanı

Avrupa Birliği’nin karbon vergisi uygulamaları karşısında Türkiye’nin hazırlıklı olması gerektiğini belirten Bakan Şimşek, sanayimizin korunması ve bu tür vergilere karşı hazırlıklı hale getirilmesi gerektiğini de vurguladı. 

Bakan Şimşek Açıkladı; Yenilenebilir Enerji Sektörüne Öncelik Verilecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: APara