Borsa Haberleri

Baidu’nun Ernie Bot’u 200 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Baidu’nun Ernie Bot’u 200 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Çinli Baidu (BIDU), yapay zekâlı sohbet robotu Ernie Bot’un 200 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını ve giderek şiddetlenen rekabet ortamında Çin’in en popüler ChatGPT benzeri sohbet robotu olarak konumunu güçlendirdiğini açıkladı.

Şirketin aralık ayında yaptığı son güncellemeden bu yana kullanıcı sayısı yaklaşık iki katına çıktı. Ernie Bot, sekiz ay önce genel kullanıma açılmıştı.

Baidu CEO’su Robin Li ayrıca Ernie Bot’un uygulama programlama arayüzünün (API) her gün 200 milyon kez kullanıldığını; yani sohbet robotunun kullanıcısı tarafından oldukça talep gördüğünü söyledi. Li, Shenzhen’deki bir konferansta yaptığı açıklamada, sohbet robotu için kurumsal müşteri sayısının 85 bine ulaştığını ekledi. 

CEO, şubat ayında analistlere Baidu’nun Ernie’den gelir elde etmeye başladığını ve dördüncü çeyrekte şirketin reklam hizmetlerini geliştirmek ve diğer şirketlerin kendi modellerini oluşturmalarına yardımcı olmak için yapay zekâyı kullanarak birkaç yüz milyon yuan kazandığını söylemişti.

Geçtiğimiz mart ayında Ernie Bot, Çin’de duyurulan ilk yerel olarak geliştirilen ChatGPT benzeri sohbet robotuydu ancak Pekin’in onayladığı ilk sekiz yapay zekâ sohbet robotundan biri olarak ancak ağustos ayında halka açık olarak kullanılması için onay aldı.

Baidu’nun Ernie Bot’u 200 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters