Borsa Haberleri

Baidu, Yapay Zekâ Modeli Ernie’nin Yeni Versiyonlarını Tanıttı

Baidu, Yapay Zekâ Modeli Ernie’nin Yeni Versiyonlarını Tanıttı
Google News Icon Takip Et

Çinli teknoloji devi Baidu (BIDU), Qianfan adlı büyük ölçekli model platformuna yapılan güncellemnin bir parçası olarak, yapay zekâ modeli Ernie’nin yeni sürümlerini ve işletmeler için geliştirilmiş bir araç setini piyasaya sürdü.

Şirket, büyük dil modellerinden daha az parametre içeren yeni ERNIE modellerinin, daha düşük çıkarım maliyetleriyle bir dizi uygulamada güçlü performans sağlamak için oluşturulduğunu söyledi.

Baidu’ya göre, Ernie Bot Turbo’nun geliştirilmiş bir versiyonu olan Ernie Lite, duygu analizi, çok görevli öğrenme ve doğal akıl yürütme gibi görevlerde 20% daha yüksek performans ve çıkarım maliyetlerinde 53% azalma sunuyor.

Şirket, Ernie Tiny’nin yeni modeller arasındaki en küçük model olduğunu ve özellikle erişim, öneri ve niyet tanıma gibi uygulamalarda uygun fiyat ve düşük gecikme süresi arayan müşteriler için ideal olduğunu belirtti.

Baidu AI Cloud ayrıca, alana özgü iki modeli de tanıttı. Ernie Character, kullanıcıların oyun veya müşteri hizmetlerinde oynanamayan karakterler veya NPC’ler oluşturmasına izin vermek gibi rol oynamaya dayalı senaryolar için tasarlandı.

Ernie Functions ise harici araçların veya iş fonksiyonlarının entegrasyonuna ihtiyaç duyan müşteriler için sunuldu. Şirket, işletmelerin artık ek ince ayarları atlayabileceğini ve kendi akıllı asistanlarını geliştirmek için bu tescilli modelleri doğrudan uygulayabileceğini de sözlerine ekledi.

Baidu, ModelBuilder ve AppBuilder ile Qianfan platformunun 80 bin kurumsal kullanıcıya hizmet verdiğini, müşterilerin 13 bin modele ince ayar yapmasına ve 160 bin LLM tabanlı uygulama geliştirmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Şirkete göre, platformun günlük kullanımı Aralık 2023’ten bu yana çeyrek dönem bazında 97% artarak yapay zekâ modeli geliştirme için bir “süper fabrika” rolü üstlendi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha