Borsa Haberleri

Baidu Yapay Zekâ Desteğiyle Gelirlerini Artırdı

February 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Baidu Yapay Zekâ Desteğiyle Gelirlerini Artırdı

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Baidu (BIDU), rekabetin güçlendiği yapay zekâ alanındaki atılımları ve büyümeye devam eden reklam segmentiyle gelir ve kârında artış elde etti. 

31 Aralık’ta sona eren dördüncü çeyrekte şirket, gelirlerini yıllık bazda 6% artırarak 4,92 milyar dolara taşıdı ve analistlerin 4,8 milyar dolarlık beklentisini aştı. Baidu’nun 2023 genelindeki gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre 9% artışla 18,9 milyar dolara yükseldi. 

Şirketin GAAP dışı düzeltilmiş net kârı yıllık bazda 44% artışla 1 milyar dolara ulaştı. Hisse başına kâr ise aynı dönemde 3,08 dolar oldu. 

Çin’in en büyük internet arama motoru olarak bilinen Baidu, gelirinin büyük bir kısmını reklamlardan elde ediyor. 

Ancak Çin ekonomisi yavaşladıkça ve tüketiciler daha az harcama yaptıkça, Baidu yapay zekâya giderek daha fazla yatırım yapmaya başladı. Geçen yıl mart ayında şirket, teknolojinin potansiyelinden yararlanmak amacıyla ChatGPT benzeri ERNIE Bot’u piyasaya sürdü.

Şirket, ERNIE AI hizmetlerinin Baidu’nun gelirlerine şimdiden katkıda bulunmaya başladığını söyledi.

Baidu kurucu ortağı ve CEO’su Robin Li yaptığı açılamada, “2023 yılı boyunca ERNIE ve ERNIE Bot’u geliştirme; ürünlerimizi ve hizmetlerimizi yeniden keşfetme ve para kazanma konusunda atılımlar gerçekleştirme konusunda önemli adımlar attık.” ifadelerini kullandı. 

Baidu Yapay Zekâ Desteğiyle Gelirlerini Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Baidu