Borsa Haberleri

Baidu ve Lenovo’dan Yapay Zekâlı Akıllı Telefon Ortaklığı

February 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Baidu ve Lenovo’dan Yapay Zekâlı Akıllı Telefon Ortaklığı

Çinli teknoloji şirketi Baidu (BIDU), Lenovo’nun (LNVGY) akıllı telefonlarında üretici yapay zekâ teknolojisine yer vermek için bir ortaklık açıkladı. 

Baidu sözcüsüne göre, anlaşma kapsamında Lenovo Baidu’nun Ernie isimli büyük dil modelini (LLM) kuallanacak. Ernie, hâlihazırda Lenovo’nun kişisel bilgisayar ve tabletlerinin tarayıcı ve uygulama mağazası uygulamalarında yer alıyor.

Kendi akıllı telefonlarını piyasaya süren Lenovo ayrıca Motorola telefon markasının da sahibi.

Sohbet robotları ve gerçek zamanlı çeviri gibi hizmetler için üretici yapay zekâ özellikleri sunan akıllı telefonlar satmak, teknolojinin 2022’nin sonlarında ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle popülerleşmesinin ardından yeni bir küresel trend haline geldi.

Google (GOOG), Pixel telefonları ve güçlü bulut tabanlı yapay zekâsı ile yapay zekâlı akıllı telefonlar pazarında lider olarak görülürken, Apple’ın (AAPL) iPhone’unda üretici yapay zekâ modelleri sunmak için çalıştığı da biliniyor.

Araştırma firması Canalys, 2024 yılında küresel olarak akıllı telefonların 5%’inin ya da 60 milyon cihazın yapay zekâ özellikli akıllı telefonlar olmasını bekliyor.

Ancak ChatGPT üreticisi OpenAI ve Google gibi ABD şirketlerinin öncülük ettiği yapay zeka hizmetleri Çin’de kullanılamıyor ve pazar Çinli şirketlerin eline kalıyor. 

Çin pazarında şu anda Baidu’nun başlıca rakipleri Alibaba (BABA) ve Tencent (TCEHY) de dahil olmak üzere birçok şirket 200’den fazla yapay zekâ modeli sunuyor.

Baidu ve Lenovo’dan Yapay Zekâlı Akıllı Telefon Ortaklığı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters