Borsa Haberleri

Baidu: Robot Taksi Birimi Gelecek Yıl Kâr Edecek

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Baidu: Robot Taksi Birimi Gelecek Yıl Kâr Edecek

Çinli teknoloji şirketi Baidu (BIDU), Apollo Go robot taksi kolunun gelecek yıl kâra geçmesini beklediğini söyledi.

Bu tahmin, Elon Musk’ın gelirlerdeki düşüşün ortasında Tesla’nın (TSLA) robot taksi çabalarını geliştirme planlarını vurguladığı sırada geldi. Bu da henüz emekleme aşamasında olan robot taksi endüstrisinde rekabetin şimdiden hızlandığına işaret ediyor.

Baidu, Çin’in yeni gelişmekte olan robot taksi pazarındaki en büyük oyunculardan biri ve Kasım 2021’de ücretli yolculuklara başlamak için Pekin’deki bir şehir bölgesinden izin aldı.

Araçların çoğunda güvenlik için hâlâ bir insan personel çalışsa da aynı Pekin bölgesi, Eylül 2023’te Baidu ve yeni kurulan Pony.ai’ın araçta personel olmadan robot taksi yolculukları için ücret talep etmesine resmi olarak izin verdi. 

Baidu’nun son bilançosuna göre Apollo Go, 2023 yılının son üç ayında yaklaşık 839 bin yolculuk gerçekleştirdi. Şirket, yarın ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

Şirket, Wuhan’da dördüncü çeyrekteki yolculukların yaklaşık 45%’inin tamamen sürücüsüz gerçekleştiğini ve bir önceki çeyrekte bu oranın 40% olduğunu söyledi.

Baidu, kullanımı artırmanın ve yolculuk başına işçilik maliyetlerini azaltmanın yanı sıra, araçları daha ucuz hale getiriyor. Şirket, Apollo’nun altıncı nesil robot taksisinin yaklaşık 200 bin yuan (28 bin 169  dolar) ya da önceki neslin yarısından daha ucuza mal olacağını açıkladı.

Baidu bu yıl altıncı nesil robot taksilerden 1.000 adedini, şirketin hâlihazırda içinde insan personel bulunmayan bir dizi aracı işlettiği Wuhan şehrinde konuşlandırmayı planlıyor.

Otomobil sektöründeki diğerleri ise, faaliyete geçmek için geniş çaplı yasal onay gerektiren tamamen sürücüsüz otomobiller konusunda daha şüpheci davranıyor.

Örneğin Xpeng (XPEV) Başkan Yardımcısı Brian Gu geçen ay gazetecilere verdiği demeçte robot taksilerin en az beş yıl boyunca gerçek bir iş olmasını beklemediğini söyledi.

Baidu: Robot Taksi Birimi Gelecek Yıl Kâr Edecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC