Borsa Haberleri

Baidu Neden 4% Yükseliyor?

Baidu Neden 4% Yükseliyor?
Google News Icon Takip Et

Bloomberg News’in haberine göre, Pekinli yetkililerin şehirdeki araç çağırma ve araç kiralama filolarında robotaksilerin kullanılmasını destekleyeceklerini açıklamasının ardından Baidu (BIDU) hisseleri 4%’e yakın değer kazandı.

“Baidu bir teknoloji şirketi, bu haberden nasıl etkilenmiş olabilir?” diye soruyor olabilirsin. Baidu, mayıs ayında ülkenin Wuhan kendinde altıncı nesli piyasaya sürülen robotaksi Apollo Go’yu işletiyor. 

Pekin Belediyesi tarafından yayınlanan taslak yönergelere göre, robotaksiler çalışırken otonom araçlarda sürücüler veya güvenlik görevlileri bulunmalı ya da uzaktan müdahale edilebilir olmalı. Raporda ayrıca, herhangi bir trafik ihlalinin yerel yasa ve kurallara tabi olması gerektiği de kaydedildi. Taslak, 29 Temmuz’a kadar geri bildirim için kamuoyunun görüşüne açık olacak.

Baidu bu yıl Wuhan’da yaklaşık 1.000 robotaksiyi kullanıma sunmayı planlıyor ve bölgede hâlihazırda bir dizi sürücüsüz araç faaliyet gösteriyor. Başa baş noktasına yaklaşan Apollo Go’nun 2024’ün dördüncü çeyreğinde dengelenmesi ve 2025’e kadar kâra geçmesi bekleniyor.

Ancak bazı Çin şehirlerindeki robotaksi filoları şimdiden tepkiyle karşı karşıya. Wuhan’da Apollo Go tarafından işletilen yüzlerce pilot araç, taksi şoförleri arasında iş kayıplarıyla ilgili endişeleri ateşledi. Rapora göre ayrıca, yerel sakinlerden trafik sıkışıklığı konusunda şikayetler geldi ve bir araç kısa süre önce yetkililer tarafından soruşturulan bir kazaya karıştı.

Tesla’nın (TSLA) da 8 Ağustos’ta kendi robotaksisini piyasaya sürmesi planlanıyor. Ancak rapora göre, düzenlemeler tamamlandığında ve araçlar Çin’de piyasaya sürüldüğünde Tesla’nın otomatik araçlarının Pekin tarafından “nitelikli operatör” olarak kabul edilip edilmeyeceği henüz kesinleşmedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha