Borsa Haberleri

Baidu Güçlü Gelir Artışıyla Yükseldi

Ağustos 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Baidu Güçlü Gelir Artışıyla Yükseldi

Çinli teknoloji şirketi Baidu (BIDU) ikinci çeyrekte gelirlerini hem geçen yıla göre hem de analist beklentilerinin üzerinde artırarak açılış öncesi işlemlerde 4%’ün üzerinde yükseldi. 

Haziranda sona eren çeyrek dönemde Baidu’nun gelirleri, analistlerin 4,5 milyar dolar (33,28 milyar Çin yuanı) beklentisinin üzerinde, 4,7 milyar dolar oldu. 

Baidu ortak kurucusu ve CEO’su Robin Li, “2023’ün ikinci çeyreğinde Baidu Core, çevrimiçi pazarlama segmentinin sağlam performansıyla gelir ve kâr büyümesini hızlandırdı. Üretici yapay zekâ ve büyük dil modelleri çok sayıda sektörde muazzam bir dönüştürücü güce sahip ve bizim için önemli bir pazar fırsatı sunuyor.” dedi. 

Baidu, mart ayında piyasaya sürülen Ernie bot adlı Çince ChatGPT alternatifiyle yapay zekâ alanında hâlihazırda ilerleme kaydediyor. 

Baidu Güçlü Gelir Artışıyla Yükseldi

Şirket ayrıca yapay zekânın erişim alanını otomobil sektörüne doğru genişletmek istiyor. Baidu bu ay, Ernie botunun arkasındaki yapay zekâ modeline dayalı otonom sürüş yetenekleri geliştirmek için devlete ait Changan Automobile ile stratejik bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Baidu bu girişiminde yalnız değil; diğer Çinli teknoloji devleri de yapay zekâ ile ilgili ürünlere yöneliyor. Bu ayın başlarında e-ticaret devi Alibaba (BABA), yapay zekâ modellerinin bulut üzerinde eğitilmesine yönelik “güçlü talebin” ve ilgili iş fırsatlarının giderek öne çıktığını söyledi.

İnternet devi Tencent (TCEHY) de geçen hafta yaptığı açıklamada, oyun ve reklam gibi ürünlerde kullanılmak üzere bu yıl içinde kendi yapay zekâ modelini piyasaya sürmeyi planladığını belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC