Borsa Haberleri

Baidu, 3,6 Milyar Dolarlık JOYY Anlaşmasını Sonlandırdı

January 2, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Baidu, 3,6 Milyar Dolarlık JOYY Anlaşmasını Sonlandırdı

Çinli internet devi Baidu (BIDU), Nasdaq’ta listeli JOYY’un (YY) Çin’deki canlı yayın segmentini 3,6 milyar dolara satın alma anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu. 

Söz konusu anlaşmanın sonlandırılması, Baidu’nun gelirlerini çeşitlendirme hedeflerine ket vuruyor diyebiliriz. Şirket, Çinli JOYY’un YY live isimli canlı yayın segmentini 2020’de satın alacağını açıklamıştı. 

Baidu ortağı Moon SPV, anlaşmanın tamamlanması için sunulan şartların 2023 sonunda “tam olarak yerine getirilmediğini” belirtti. Bu şartlar arasında hükümet otoritelerinden alınması gereken onaylar da yer alıyor.

Anlaşmanın açıklanmasından bir yıl sonra, 2021’de, Çin’in antitröst regülatörünün anlaşmayı onaylama ihtimalinin düşük olduğu yorumları yapılıyordu. Çünkü Pekin, uzun bir süredir büyük miktarlarda tüketici verileri toplayan şirketler üzerindeki kontrolünü artırmak ve tekelcilik uygulamalarını sonlandırmak istiyor. 

Baidu, 3,6 Milyar Dolarlık JOYY Anlaşmasını Sonlandırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters