Altın Yorumları

Azalan Faiz İndirimi Umutlarıyla Altın Geriledi

January 22, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Azalan Faiz İndirimi Umutlarıyla Altın Geriledi

Altın fiyatları, piyasaların mart ayında Fed’in faiz indirimine gideceği umutlarının azalmasıyla değer kaybetti. 

Spot altın TSİ 15.30’da 2.028 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.028 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada gücünü koruyan gram altın, 0,22% artışla 2.066 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.061 lira oldu. 

Azalan Faiz İndirimi Umutlarıyla Altın Geriledi

Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa, “Şu an merkez bankalarının söyledikleriyle piyasaların fiyatlamaları arasında bir uçurum var. Piyasalar, Fed’in faiz indirimi kararının fazla iyimser olduğunun farkına vardığı için revizyonlar yapıyor.” yorumunu yaptı

Altın, geçtiğimiz hafta Fed yetkililerinin faiz indirimleri değerlendirmeye alınmadan önce enflasyon oranının sürdürülebilir bir şekilde soğumaya devam etmesi gerektiği açıklamalarının ardından 1% değer kaybetti. 

Piyasalar şu an Fed’in mart ayında parasal gevşemeye gitme ihtimalini 43,5% olarak fiyatlıyor. Bu oran, geçtiğimiz haftalarda 70% seviyelerindeydi. 

Azalan Faiz İndirimi Umutlarıyla Altın Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC