Bültenler

Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?

September 5, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?

Borsa ve Beklentiler

Bugün ABD’de İşçi Bayramı nedeniyle borsalar kapalı. Tüm dikkatler ise Avrupa’daki enerji krizi gündemine çevrilmiş durumda. 

Avrupa’ya Kış Geliyor! Avrupa, benzeri görülmemiş bir enerji krizinin ortasında uzun ve soğuk bir kışa hazırlanıyor. Tabii küresel yatırımcılar da öyle. G-7 liderlerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulamayı kabul etmesinin ardından Gazprom’un ana gaz boru hattını süresiz olarak durdurması Avrupa’da enerji krizini derinleştiriyor. Kuzey Akım kesintisinden en çok etkilenen ülke olan Almanya, tüketicileri korumak için 65 milyar dolarlık bir önlem paketi açıkladı.

75 Baz Puan Halen Masada: Geçtiğimiz haftanın en önemli verisi ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi 315 binle beklentilerin hemen üzerinde açıklansa da önceki aya göre istihdamda önemli bir yavaşlama olduğu şeklinde değerlendirildi. Bu değerlendirmeler ve Avrupa’daki enerji krizine ilişkin gelişmelerle birlikte FED’in bu ay 75 baz puan faiz artıracağına ilişkin beklentiler bir miktar törpülendi. Fakat yine de 75 baz puanlık faiz artırımı 56% ihtimalle para piyasalarında şuan için en olası seçenek olarak gözükmeye devam ediyor.

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan güzel  hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin.

Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?

Korku: Haftanın ilk gününe yatırımcı duygusu Korku bölgesinde girdi.

Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Geçtiğimiz Ayın Lider Sektör ve Hisseleri

Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?

Hisseler

Enerji sektörü, dünya çapında petrol, gaz ve yenilenebilir kaynakların araştırılmasına, üretilmesine ve pazarlanmasına odaklanan şirketlerden oluşmaktadır. 

 • Enerji sektörü hisseleri, Devon Energy (DVN) gibi öncelikli olarak petrol veya gaz rezervlerinin araştırılmasıyla uğraşan şirketleri içerir. Diğer şirketler arasında, tüketicilere teslim edilmek üzere petrol ve gaz ürünlerini rafine eden ve işleyen Marathon Petroleum (MPC) gibi şirketler bulunuyor. Sektörün en büyük oyuncuları arasında ise Chevron (CVX) ve ExxonMobil (XOM) var.
Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?

Neler olmuştu? Enerji hisseleri geçen hafta petrol fiyatlarının düşmesiyle paralel olarak düşüş yaşadı. Ancak ham petrol fiyatları, 2022’de şimdiye kadar neredeyse 20% arttı ve sektörü bu yıl pazardaki birkaç parlak noktadan biri haline getirdi. 

 • Enerji sektörünün borsada işlem gören en büyük iki fonu, Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) ve iShares US Energy ETF (IYE), her biri 45%’ten fazla artış gösterdi.
 • Warren Buffett’in Berkshire Hathaway (BRKB) tarafından desteklenen bir enerji şirketi olan Occidental Petroleum (OXY), bu yıl yaklaşık 140% arttı.

Beklentiler: Navellier & Associates başkanı Louis Navellier bir raporda, “Enerji hisseleri potansiyeli yüksek hisseler olmaya devam ediyor çünkü petrol fiyatları varil başına 80 doların üzerinde kaldığı sürece rekor satışlar ve kazançlar elde etmeye devam edecekler” dedi. Ayrıca, hisse senetlerinin kazanç tahminlerine dayalı olarak oldukça düşük değerlemelerle işlem gördüğünü ve ayrıca bu şirketlerin büyük temettüler ödediğini kaydetti.

Strive Asset Management ürün ve yatırım başkanı Matt Cole’a göre ise, “Petrol fiyatlarının arkasında uzun yapısal rüzgarlar var” dedi. Cole ayrıca, “Sektörde tedarik sıkıntısı var, bu yüzden enerji şirketleri için hâlâ bir boğa piyasası ihtimali var.” ifadelerinde bulundu.

Neler oluyor? 

 • JPMorgan bu yazın başlarında ham petrol fiyatlarında yükseliş olacağını tahmin etmişti. Güncel görünüme baktığımızda ise G-7 maliye bakanlarının cuma günü Rus petrolüne bir fiyat sınırı koymayı kabul etmesi ve ardından Gazprom’un Avrupa’ya giden Kuzey Akımı doğalgaz boru hattının planlandığı gibi yeniden açılmayacağını açıklamasıyla birlikte, JPMorgan tahmininin haklılık payı olabilir. 
 • G-7’nin Rus petrolüne bir fiyat sınırı koyması ve Vladimir Putin’in üretim kesintileriyle misilleme yapması halinde ham petrol fiyatları 380 dolara fırlayabilir.
 • Gözler bugünkü OPEC+ toplantısında!: Suudi Arabistan enerji bakanının yakın zamanda üretim kesintisi ihtimalini dile getirmesinin ardından dikkatler bugünkü OPEC+ toplantısına çevrildi.

Bed Bath & Beyond (BBBY): Bed Bath & Beyond CFO’su Gustavo Arnal Manhattan’da düşerek hayatını kaybetti. Kaynak

 • Arnal, 2020 yılında, koronavirüs pandemisinin başlamasından hemen sonra Londra merkezli kozmetik şirketi Avon’dan Bed Bath’a katıldı. Bed Bath’ın pazar günkü açıklamasında, Arnal’ın “koronavirüs pandemisi boyunca organizasyona rehberlik etmede etkili olduğunu” belirtti
 • Bed Bath’ın hissesinin fiyatı bu yıl 43% düştü. Hisse fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden ise yaklaşık 90% düştü.
 • Şirkette neler oluyor? Arnal, şirketin aynı adı taşıyan “düşük üretim yapan” 150 mağazasını kapatma planlarını açıklamasından günler sonra öldü. 
 • Bazı analistler, çarşamba günü açıklanan geri dönüş planının şirketin likidite pozisyonunu iyileştireceğini, ancak Bed Bath’ın işini kurtarmak için yeterli olmayacağını söylüyor. Raymond James, perşembe günü hisse senedinin notunu düşürdü ve maliyet indirimlerinin ve yeni finansmanın çok bir şey değiştirmeyeceğini söylemişti. CFO’nun ölümü tüm bu olay akışının ardından geldi.

CVS Health (CVS): CVS, Signify Health’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor. CVS, Ağustos ayında, yıl sonuna kadar birinci basamak sağlık sektörüne genişlemeyi planladığını duyurdu ve güncelde, yaklaşık 8 milyar dolarlık bir anlaşmayla Signify Health’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Kaynak

 • Signify, 2021’in başlarında halka açıldı ancak o zamandan beri mücadele etti ve birkaç ay önce stratejik alternatifler aramaya başladı. 
 • Şirket, hastalar için evde bakıma yardımcı olacak teknoloji ve analitik sunar ve hizmetleri, potansiyel sağlık risklerinin ve bakımdaki boşlukların belirlenmesine yardımcı olabilir.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?
 • Altın: Altın, yatırımcıların odağı perşembe günü açıklanacak Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararında. AMB’nin toplantıda faizleri 75 baz puan artırması bekleniyor. Merkez bankalarından gelen faiz artış hamleleri altın gibi faiz getirisi olmayan varlıkların baskı altında kalmasına sebep olmaktadır.
 • Öte yandan altın fiyatları Avrupa’da yaşanan enerji krizinden kaynaklı yatırımcıların dolara yönelmesiyle yatay seyrediyor.
 • Kotak Securities Emtia Araştırma Başkanı “Piyasa oyuncularının kendilerini AMB toplantısına göre konumlandırmasıyla bu hafta altın için genel görünüm zayıf.” değerlendirmesinde bulundu.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: OPEC+’ın eylül ayı sonrasındaki üretim politikasını ele alacağı toplantısı öncesinde uluslararası piyasalarda petrol fiyatları yükseldi. Petrol fiyatları OPEC+ toplantısı öncesi 2% oranında yükseliyor.
 • Yakın geçmişte, ABD üretim artışı çağrısında bulundu ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı geçtiğimiz günlerde OPEC+’nın “üretimi kısmaya zorlanabileceği” açıklamasını yaptı. Bugün gerçekleşecek toplantı ise bu sürecin bir sonucu olacak.
 • Analistler, en büyük petrol tüketicilerinden Çin’de Covid-19 salgınına karşı yeniden alınan karantina tedbirleri sebebiyle talep azalmasına karşı OPEC+ grubun fiyatları yüksek tutmak için üretimde kesintiye gidebileceğini öngörüyor. 
 • Öte yandan OPEC+ grubu üyelerinden Rusya’nın ise bir üretim kesintisini desteklemediği ve bu sebeple  üretimin sabit tutulabileceği de düşünülüyor.
 • Bir önceki toplantıda: OPEC+ grubu, önceki toplantısında eylül ayı için beklenenden daha düşük bir üretim artışına giderek petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı almıştı. OPEC+, temmuz ve ağustos aylarında ise günlük 648 bin varil üretim artışı hedeflemişti.
 • Fiyatlamalar üzerinde etkili olan bir diğer konu ise İran nükleer anlaşmasına ilişkin belirsizlikler diyebiliriz. İran müzakere heyetinin danışmanı Muhammed Merendi, dün yaptığı açıklamada nükleer anlaşmayı canlandırmak için hazırlanan anlaşma metninde belirsizlik ve boşlukları kabul etmeyeceklerini söyledi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Avrupa’ya Kış Geliyor, Peki Borsalar Nasıl Etkilenecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı