Borsa Yorumları

Avrupa’nın En Değerli Otomobil Üreticisi Porsche, Volkswagen’i Geride Bıraktı!

October 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Avrupa’nın En Değerli Otomobil Üreticisi Porsche, Volkswagen’i Geride Bıraktı!

Lüks otomobil üreticisi Porsche (POAHY)’nin piyasa değeri, halka arz edilmesinden bir hafta sonra eski ana şirketi Volkswagen Group’u geride bıraktı. 

Porsche hisseleri, işlem gördüğü ilk haftanın sonunda 10%’dan fazla değer kazanarak şirketin 82,65 milyar avro ile Avrupa’nın en değerli otomobil üreticisi haline gelmesini sağladı. 

Şirketin 25%’ini satan Volkswagen (VWAGY) ise 79 milyar avro değere sahip. 

Porsche Buradan Nereye Gidiyor?

Porsche AG şu anda Almanya’nın; Linde, SAP, Deutsche Telekom ve Siemens’ten sonra en değerli beşinci şirketi. 12 Ekim’de MSCI World Endeksi’ne girmeyi hedefleyen şirket, muhtemelen yakında ülkenin önde gelen DAX endeksine de girecek. 

Jefferies’deki otomotiv özsermaye analistleri, halka arzı sırasında şirkete 85 milyar avro değer biçti. Ancak bu rakam, hisse senedinin mevcut değerinin yaklaşık 3% altında. 

Öte yandan fon yöneticisi Cole Smead, hissenin 40%’tan fazla artarak hisse başına 130 avro seviyesine çıkabileceğine inanıyor. Smead, Porsche hisselerinin defter değerinin sekiz katıyla işlem görmesini bekliyor ve bunun 25% özsermaye getirisi sağlayan bir işletme için daha uygun olduğunu düşünüyor. 

Yılda yaklaşık 10 milyon araba üreten ana şirketi Volkswagen ile karşılaştırıldığında Porsche, 300 binin üzerinde üretim gerçekleştiriyor. Ancak bu, Volkswagen’in kâr rakamlarının ancak dörtte birini oluşturuyor. 

Louis Navellier gibi bazı yatırımcılar, Alman firmasını şimdiden dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla (TSLA) ile karşılaştırmaya başladı. Fon yöneticisi, “Porsche’nin çok satan Macan EV modelindeki elektrifikasyon planının başarılı olması bekleniyor. Porsche yakında Tesla benzeri değerlemelerde işlem görürse şaşırmayın.” ifadeleri kullandı. 

Peki ya Volkswagen?

Volkswagen Group hâlâ Porsche hisselerinin 75%’ini elinde bulunduruyor. Şirket, 25%’lik hisse satışından çift haneli temettü şeklinde fon dağıtacağını söyledi. Volkswagen hisseleri geçen yıl 30% düşmüş olsa da 5,7%’lik düzenli temettü ödemesi sunuyor. 

VW kısa süre önce 2015’ten bu yana Porsche’nin CEO’su olarak görev yapan Oliver Blume’u bünyesine kattı. Bu nedenle analistler, şirketin yeni stratejisine dair henüz bir tahminde bulunamıyor. 

FactSet tahminlerine göre analistlerin Volkswagen hissesi için 204,56 avroluk ortalama fiyat hedefi var. Bu hedef, hissenin mevcut değerinden 54% daha yüksek. 

Jefferies’den Philippe Houchois ise şirketin üzerinde “SAT” notu olan tek analist. Houchois konuya ilişkin “Sermayeyi artırmak ve sermaye ağırlıklı bir stratejiyi finanse etmek için çok sayıda varlığın satılması, şirketin ana değerinde olumsuz bir etki yaratabilir.” dedi. 

Avrupa’nın En Değerli Otomobil Üreticisi Porsche, Volkswagen'i Geride Bıraktı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı