Borsa Haberleri

Avrupa Uyardı: ABD Resesyona Girebilir!

August 31, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Avrupa Uyardı: ABD Resesyona Girebilir!

Kilit Noktalar:

  • Zürih merkezli İsviçre bankası UBS, ABD ekonomisinin resesyona girme olasılığının 60%’a ulaştığını söyledi. 
  • Ekonomist Pierre Lafourcade ve ekibi salı günü bir notta, temmuz ve ağustos ayındaki sert kredi verilerine ve günlük faiz oranlarına bakıldığında resesyon riskinin 40%’tan 60%’a yükseldiğini belirtti. 
  • Ayrıca Lafourcade, somut veriler göz önüne alındığında ekonomide 35% ile 95% arasında daralma ihtimali olduğunun ancak bu durumun henüz resesyon riski taşımadığının altını çizdi. 

Temmuz ayına dair son veriler incelendiğinde işgücü ve konut gelirlerinin bu riskin azalmasına; endüstriyel üretim ve hanehalkı harcamaları ise artmasına sebebiyet verdi. Öte yandan, BofA Securities’in verilerinde şirketlerin hisse geri alımlarını artırdığı görüldü. 

Hazine Getiri Eğrisine Göre ABD’de Resesyon Olasılığı 71%

Pierre Lafourcade ve ekibi, hazine getiri eğrisinin tüm eğimine bakıldığında resesyon olasılığının 71% olduğunu söyledi. Ayrıca açıklamalarına, “Temmuz ayında kredi alanına sadece 15%’lik bir şans verilmesine rağmen rakamlar düşündüğümüzden daha olumlu.” sözlerini de ekledi. Ekonomist, ekonominin kaldıraç/teminat oranlarında istenilen seviyeye ulaşamamasının FAVÖK (Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kâr) büyümesindeki zorluktan ve NPL (Takipteki Kredi Oranı)’deki düşüşten kaynaklandığını belirtti. 

BofA, Müşterilerin Döngüsel Hisse Senetlerinden Kaçındığını Söyledi

BofA Securities, müşterilerinin döngüsel hisselerden kaçındığını ve şirketlerin geri alımlarını artırdığını belirtti. Döngüsel hisse, ekonomik genişleme dönemlerinde getiri sağlarken ekonomide oluşan herhangi bir gerileme döneminde kayıplara sebep olur. Jill Carey Hall ve Savita Subramanian adlı stratejistler, BofA’nın haftalık veri akışındaki rakamlarından yola çıkarak, yatırımcıların ekonomideki sert inişlere karşı endişe duyduğunu ve buna bağlı olarak savunma gibi döngüsel sektörlerden vazgeçtiğini de söyledi. 

Öte yandan, teknoloji (XLX) hisselerinin yer aldığı borsa yatırım fonları 2008’den bu yana en yüksek talebine ulaşırken onu sağlık (XLV) ve kamu hizmetleri (XLU) takip etti. Ancak genel olarak Nasdaq 100 endeksinde yer alan hisselerde düşüş yaşandı.