Borsa Haberleri

Avrupa Enerji Krizi: Petrol Hisseleri

September 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Avrupa Enerji Krizi: Petrol Hisseleri

Rusya’nın Avrupa’ya olan doğal gaz akışını kesmesinin ardından petrol ve gaz fiyatlarının artması bekleniyor ve bir stratejist şu anda sektörde “çok net fırsatların” olduğunu söylüyor.

  • Rus enerji devi Gazprom, onarım ihtiyacını bahane ederek Avrupa’ya giden gaz boru hattındaki akışı süresiz olarak durdurdu.
  • Çıkan haberlerin ardından petrol ve doğal gaz fiyatları yükselirken, Avrupa’daki doğal gaz fiyatları da pazartesi günü %30’a kadar yükseldi.

SlateStone Wealth’in Baş Stratejisti Kenny Polcari, “Dün duyduklarımız doğrultusunda (petrol ve gaz kesintilerini kastederek) bu yıl oldukça iyi performans gösteren petrol ve doğal gaz gibi enerji hisselerinin iyi performans göstermeye devam edeceklerini düşünüyorum” dedi.

Ek olarak, Kuzey Yarımküre’de kışa yeni girildiğinden bahsederek, Avrupa’daki enerji krizinin “henüz daha bitmediğini” belirtiyor.

Avrupa Enerji Krizi: Petrol Hisseleri

Hangi Hisseler?

Bu gelişmelere rağmen Polcari, yatırımcılara dikkatli olmalarını söylüyor. Hisse senetlerindeki volatilite göz önüne alındığında yatırımcıların hisse senetlerini dikkatli seçmeleri gerektiğini vurguladı.

Yatırımcılara, ABD borsalarındaki en büyük enerji hisselerinden iyi temettü ödeyenlerine odaklanmalarını tavsiye etti.

Bu noktada Polcari; ExxonMobil, Chevron, Comstock Resources ve Chesapeake Energy’i öne çıkabilecek hisseler olarak sıraladı.

Özellikle Comstock Resources bu yıl 125%’lik yükselişiyle göz doldururken, Polcari hissenin “daha gidecek yolu” olduğunu da belirtiyor.

Kaynak

Avrupa Enerji Krizi: Petrol Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı