Borsa Haberleri

AT&T’deki Düşüş Dalgası, Telekomünikasyon Sektörünü de Vurdu

Temmuz 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
AT&T’deki Düşüş Dalgası, Telekomünikasyon Sektörünü de Vurdu

Geçen hafta The Wall Street Journal’ın ABD’li telefon şirketlerinin zehirli kurşunla kaplı bir kablo ağı konusunda sorumluluk almadığını ortaya çıkaran araştırması sonrası AT&T (T) hisselerinde görülen düşüş devam ederken, sektördeki diğer şirketleri de beraberinde aşağı çekti.

Wall Street analistlerinin kablolarla ilgili yükümlülüklere ilişkin sorularını gündeme getirmesiyle AT&T hisseleri 6,8% değer kaybederek yaklaşık otuz yıldır görülmeyen seviyelerde işlem gördü. 

📉 JPMorgan analisti Philip Cusick bu gelişmelerin ardından yatırımcılara gönderdiği bir notta, “Potansiyel bakır kurşun kaplama yükümlülüğü şu anda ölçülemez ancak AT&T ve sektör üzerinde uzun vadede önemli bir engel olacaktır.” dedi. Analist, AT&T’nin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “NÖTR”e indirdi. 

AT&T’deki kayıpların ardından söz konusu endişelerin sektöre yayılmasıyla Frontier Communications (FYBR) ve Lumen Technologies (LUMN) gibi diğer telekomünikasyon şirketleri de düşüşler yaşadı. 

Hafta başında Frontier hisseleri 15% düşüşle 12,15 dolara, Lumen hisseleri de 5,4% kayıpla 1,75 dolara geriledi. Ayrıca Verizon Communications (VZ) hissesi 7,7% düştü ve 2010’dan bu yana en düşük düzeylerine yaklaştı.

Bu düşüşler sektörde geçen haftaki kayıpları artırdı. MoffettNathanson analistleri Craig Moffett ve Nick Del Deo, WSJ’nin haberinin yayınlanmasından bu yana AT&T, Verizon, Lumen ve Frontier’in toplam 18 milyar dolar değer kaybettiğini belirtti.

İtirazlar gelmeye başladı: AT&T ve bir endüstri grubu olan USTelecom, WSJ’nin haberine, kurşun kabloların çevre ve halk sağlığı üzerindeki etkilerine itiraz eden internet sayfaları oluşturarak yanıt verdi. 

Bir USTelecom sözcüsü, “Eski kurşun kılıflı telekom kablolarının kurşuna maruz kalmanın önde gelen bir nedeni ya da bir halk sağlığı sorununun nedeni olduğuna dair ne bir kanıt gördük ne de düzenleyiciler bunu tespit etti. Ayrıca telekomünikasyon sektöründeki güvenli çalışma uygulamalarının, çalışanların olası kurşun maruziyetlerini azaltmada etkili olduğu kanıtlandı.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, The Messenger

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti