Borsa Haberleri

AT&T, AST SpaceMobile ile Musk’ın Starlink’ine Rakip Oluyor

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
AT&T, AST SpaceMobile ile Musk’ın Starlink’ine Rakip Oluyor

ABD’li telekom devi AT&T (T), uydu ağı şirketi AST SpaceMobile (ASTS) ile mobil telefonlara uydu internet bağlantısı sunmak için bir anlaşma yaptığını ve Elon Musk’ın Starlink’ine potansiyel bir alternatif sunmayı hedeflediğini söyledi.

AST SpaceMobile hisseleri söz konusu haberin ardından piyasa öncesi işlemlerde 36% değer kazandı.

Söz konusu anlaşma, cep telefonlarına doğrudan uzay tabanlı bir geniş bant ağı sağlayacak ve 2030 yılına kadar sürecek. AT&T, bu teknolojiyi oluşturmak için 2018’den bu yana AST SpaceMobile ile birlikte çalışıyor.

AST SpaceMobile ilk ticari uydularını bu yaz Dünya yörüngesine fırlatılmak üzere Cape Canaveral’a teslim etmeyi planlıyor. Bu ilk beş uydu, uydudan cep telefonuna hizmeti mümkün kılacak.

AT&T, hâlihazırda Google (GOOGL) ve Vodafone (VOD) ile birlikte AST SpaceMobile’ın ana yatırımcıları arasında yer alıyor.

Ancak AT&T, ABD’deki telefonlara uydu internet bağlantısı sunma çabalarında yalnız değil. T-Mobile’ın (TMUS) Elon Musk’ın SpaceX’i ile benzer bir anlaşması var. SpaceX geçen hafta, ocak ayında T-Mobile ile ortaklaşa olarak doğrudan hücresel cep telefonu hizmeti için ayrılmış altı Starlink uydusunu fırlattı.

Öte yandan Verizon (VZ), ABD’deki hizmet alamayan topluluklarda tüketici ve kurumsal bağlantı çözümleri geliştirmek için Amazon’un (AMZN) alçak dünya yörüngeli uydu ağı programı Project Kuiper ile bir anlaşma yaptı.

Teknoloji devi Apple (AAPL) da 2022’den beri iPhone’larında uydudan cep telefonuna acil durum hizmetleri sunuyor.

AT&T, AST SpaceMobile ile Musk’ın Starlink’ine Rakip Oluyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha