Borsa Haberleri

AT&T, Altyapı Ortaklığında Nokia Yerine Ericsson’ı Tercih Etti

Aralık 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AT&T, Altyapı Ortaklığında Nokia Yerine Ericsson’ı Tercih Etti

Telekom devi AT&T (T), İsveçli Ericsson (ERIC) ile imzaladığı beş yıllık bir anlaşma kapsamında ticari ölçekli açık radyo erişim ağını (Open RAN) kurmak üzere 14 milyar dolara kadar hücre kulesi ekipmanı satın alacak. Böylece şirket, söz konusu projenin tedariği kapsamında Nokia (NOK) ortaklığını sonlandıracak.

Open RAN ile farklı satıcıların telekom ağı ekipmanları arasında birlikte çalışmasına olanak tanınması ve böylece maliyetleri büyük ölçüde azaltması hedefleniyor.

AT&T, 2026 yılı sonuna kadar kablosuz trafiğinin 70%’inin açık bulut tabanlı platformlar üzerinden akmasını hedefliyor ve tam entegre Open RAN sahalarının önümüzdeki yıl Ericsson ve Fujitsu ile koordineli olarak çalışmaya başlaması bekleniyor.

Sözleşme, şu anda AT&T’nin ABD ağının yaklaşık üçte ikisinden sorumlu olan Ericsson için, telekom firmasının işlerinin geri kalanını kapsayan Finlandiyalı rakibi Nokia karşısında büyük bir avantaj.

Anlaşmanın AT&T’nin yeni ekipman alımlarının tamamını Ericsson’a kaydırması ve Nokia’nın mevcut ekipmanlarını değiştirmesi bekleniyor.

AT&T’nin Ericsson anlaşması kapsamındaki harcamalarının, önümüzdeki beş yıl içinde öngörülen kablosuz sermaye harcamalarından daha az olması bekleniyor.

Şirket, 2025 yılından itibaren Corning (GLW), Dell Technologies (DELL), Ericsson, Fujitsu ve Intel (INTC) gibi tedarikçilerle koordinasyon içinde kablosuz ağının tamamında Open RAN ortamını ölçeklendirecek.

Söz konusu ortaklık açıklamasının ardından Nokia hisseleri piyasa öncesinde 5% gerilerken, Ericsson ise 6%’nın üzerinde değer kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha