Borsa Haberleri

AstraZeneca’dan İddialı Hedefler: 80 Milyar Dolar Gelir, 20 Yeni İlaç

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca’dan İddialı Hedefler: 80 Milyar Dolar Gelir, 20 Yeni İlaç

İngiliz ilaç devi AstraZeneca (AZN), 2023 yılında 45,8 milyar dolar olan toplam gelirini 75% artışla 2030 yılına kadar 80 milyar dolara çıkarmayı ve ilaç portföyünü bu altı yıl içinde gözle görülür şekilde büyütmeyi hedefliyor.

AstraZeneca CFO’su Aradhana Sarin CNBC’ye verdiği demeçte, “Bugün gördüğümüz portföyün genişliği ve ölçeği nedeniyle bu 80 milyar hedefine çok güveniyoruz.” dedi.

AstraZeneca artık pandemi sonrası dönemde onkoloji, biyofarmasötikler ve nadir hastalıklar işlerine odaklanacak ve önümüzdeki altı yıl içinde 20 ilacı daha piyasaya sürecek.

AstraZeneca’nın planları arasında potansiyel kanserlerin en az yarısını tedavi edecek ilaçlar geliştirmek ve kemoterapi ve radyasyon gibi klasik tedavilere alternatifler geliştirmek yer alıyor.

Şirket tarafından geliştirilen bazı kanser tedavileri, Japon ilaç üreticisi Daiichi Sankyo ile birlikte geliştirilen ve meme kanseri hastalarını tedavi etmeyi amaçlayan antikor ilaç konjugatı olarak adlandırılan Enhertu ilacı da dahil olmak üzere, hâlihazırda ABD İlaç ve Gıda Departmanı’ndan onaylı.

AstraZeneca’dan İddialı Hedefler: 80 Milyar Dolar Gelir, 20 Yeni İlaç

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC