Borsa Haberleri

AstraZeneca’dan Gen Tedavileri için Pfizer ile 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

July 28, 2023 • 1 dakika okuma süresi
AstraZeneca’dan Gen Tedavileri için Pfizer ile 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

AstraZeneca (AZN), Alexion biriminin ABD’li ilaç üreticisi Pfizer’in (PFE) erken evre nadir hastalık gen terapisi portföyünü 1 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

AstraZeneca, 2021 yılında Alexion’u 39 milyar dolara satın almıştı. Şirket, nadir görülen hastalıklara odaklanıyor ve Pfizer ile yapılan anlaşmayı üçüncü çeyrekte tamamlamayı planlıyor.

Anlaşma, Alexion’a bir dizi yeni adeno-ilişkili virüs (AAV) kapsidini (yani hastalıklara neden olan virüslerin etrafını saran protein katmanı) sunacak ve Alexion ile AstraZeneca’nın genomik tıp alanındaki becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak.

Bu neden önemli? Şirket, AAV kapsidlerinin gen terapisi ve gen düzenlemesi için terapötik gen kargolarının iletilmesinde etkili bir mekanizma olduğunun gösterildiğini söyledi.

AstraZeneca’dan Gen Tedavileri için Pfizer ile 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters