Borsa Haberleri

AstraZeneca, TeneoTwo’yu Satın Alacak

July 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca, TeneoTwo’yu Satın Alacak

AstraZeneca (AZN), kan kanseri türlerini tedavi etme çalışmalarına hız kazandırmak için salı günü yapılan 1,27 milyar dolarlık bir anlaşmayla biyoteknoloji firması TeneoTwo’yu satın almayı kabul etti. Söz konusu anlaşmanın merkezinde ise ABD menşeli firmanın, tümörlerin ortaya çıkma riskini artıran anormal beyaz kan hücrelerinin büyümesini içeren ve Hodgkin dışı lenfoma kanserinin bir türü için geliştirdiği erken aşama tedavisi yer alıyor. Anglo-İsveçli ilaç şirketi, 100 milyon dolarlık bir ön ödemenin ardından 1,17 milyar dolara varan ek ödemeleriyle biyoteknoloji firmasını satın almayı planlıyor. 

AstraZeneca, Calquence Satışlarından 1,2 Milyar Dolardan Fazla Kazanç Sağladı

İlaç üreticisi AstraZeneca, geride bıraktığımızda yılda anahtar kan kanseri ilacı olarak bilinen Calquence’in satışlarından 1,2 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Şirket, kan kanserini tedavi etmek için sürdürdüğü çalışmalara ağırlık vereceğini biyoteknoloji firması TeneoTwo’yu satın alma kararıyla gösterdi. 1,27 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının odağında firmanın Hodgkin dışı lenfoma kanserinin bir türü için geliştirdiği erken aşama deneysel tedavisi bulunuyor. TeneoTwo’nun ilacı TNB-486, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanıması ve öldürmesi için geliştirilen bir bispesifik antikor sınıfında yer alıyor. Söz konusu ilaç, henüz daha önce iki veya daha fazla tedavi görmüş ve B hücreli Hodgkin olmayan lenfoma hastalarının faz bir aşamasında denendi. 

Satın Alma İşlemleri Yılın Üçüncü Çeyreğinde Tamamlanacak

TeneoTwo, 2021 yılında ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Amgen (AMGN.O) tarafından satın alınan Teneobio’dan ayrıldı. Salı günü AstraZeneca ile anlaşma sağlayan firma, 2022’nin üçüncü mali çeyreğinde ilaç üreticisi şirket tarafından tamamen satın alınacak. Söz konusu satın almanın Londra Borsası’nda işlem gören AstraZeneca’nın 2022 mali kılavuzunu etkilemeyeceği belirtildi. 

AstraZeneca, TeneoTwo’yu Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı