Borsa Haberleri

AstraZeneca Portföyü Büyüyor: Gracell Biotechnologies’i Satın Alacak

December 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca Portföyü Büyüyor: Gracell Biotechnologies’i Satın Alacak

Geçtiğimiz haftalarda yeni satın alımlarıyla gündemden düşmeyen İngiliz ilaç devi AstraZeneca (AZN), hücre terapisi çabalarını güçlendirme planı kapsamında Çinli Gracell Biotechnologies’i (GRCL) satın alacağını açıkladı.  

AstraZeneca’nın portföyünü güçlendirmeyi amaçlayan anlaşma, ABD’de listelenen Gracell’e adi hisse başına 2 dolar veya Gracell’in ADS’sine başına 10 dolar değer biçiyor.

AstraZeneca Onkoloji Ar-Ge Başkan Yardımcısı Susan Galbraith yaptığı açıklamada, “Gracell’in önerilen satın alımı, AstraZeneca’nın mevcut becerilerini ve solid tümörlerde CAR-T ve T-hücre reseptör tedavilerinde varlığımızı oluşturduğumuz hücre tedavisindeki önceki yatırımlarını tamamlayacaktır.” diyor. 

Otolog CAR-T, vücudun bağışıklık tepkisinin önemli bir parçası olarak, hastanın bağışıklık T-hücrelerinin hastalığa neden olan hücreleri hedef alacak şekilde yeniden programlanmasıyla oluşturulan bir hücre terapisidir. Gracell’in FasTCAR platformu T-hücresi uygunluğunu artırır ve hastalarda tedavinin etkinliğini potansiyel olarak artırabilir.

Açıklamaya göre AstraZeneca, Gracell’in 30 Eylül 2023 itibariyle 234,1 milyon dolar tutarındaki nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımlarını da satın alacak. Anlaşmanın 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Şirketler, Gracell’in, AstraZeneca’nın 2023 mali beklentilerini etkilemeden, Çin ve ABD’deki operasyonlarıyla Londra’da işlem gören şirketin tamamına sahip olduğu bir iştiraki olarak faaliyet göstereceğini söyledi.

AstraZeneca Portföyü Büyüyor: Gracell Biotechnologies’i Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters