Borsa Haberleri

AstraZeneca İkinci Çeyrek Gelirlerini Yükseltti

July 29, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca İkinci Çeyrek Gelirlerini Yükseltti

AstraZeneca (AZN) hisseleri, artan ikinci çeyrek gelirlerine ve Covid tedavisi Evusheld’den dolayı 2022 yılına dair beklentilerini yükseltmesine rağmen düşük seviyede işlem gördü. Şirketin hisse başına kârı 1,72 dolara yükselirken, toplam geliri 10,77 milyar dolar seviyesine ulaştı. İlaç devi, Covid için geliştirdiği ürünlerle birlikte 896 milyon dolar gelir elde etti. Ayrıca Covid-19 tedavisinde kullanılan Vaxzevria’nın satışları 48% düşerken, Evusheld’den yaklaşık 445 milyon dolar kazandı. AstraZeneca, akciğer kanseri, diyabet ve diğer alanlardaki ilaç satışlarından da yüksek kazanç elde etti. Şirket tarafından yapılan bir açıklamada, 2022 yılına ait gelir kılavuzunun güncelleneceği söylendi. 

AstraZeneca, Toplam Gelirinin Artmasını Bekliyor

İngiliz ilaç üreticisi, geride bıraktığımız üç aylık dönemde hisse başına kâr ve toplam gelir rakamlarını büyük oranda artırmayı başardı. Söz konusu rakamlar sırasıyla 92% ve 31% yükselerek tahminlerin üzerine çıktı. Şirket, Covid-19 için geliştirdiği Vaxzevria aşısı ve Evusheld tedavisiyle birlikte 896 milyon ABD doları elde etti. Ayrıca AstraZeneca, Onkoloji segmentindeki Tagrisso ilacının satışlarını 15% artışla 3.81 milyar dolara yükseltti. Akciğer kanseri ilacı Imfinzi satışları ise 15% oranındaki bir artışla 695 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Şirket, artan kazançlarına bağlı olarak toplam gelirinin yükselmesini beklediğini söyledi. 

İlaç Üreticisi 2022 Gelir Kılavuzunu Güncelleyecek

AstraZeneca yetkilileri, kısa süre önce yaptığı bir açıklamada yeni yönetim kurulu başkanının Michel Demaré olduğunu söyledi. Ayrıca şirketin başarılı geçen ikinci çeyrek sonuçlarına ve ileriye dönük stratejilerine dair demeçler verdi. İlaç devi, temel işlerindeki ve Covid ürünlerindeki başarıya bağlı olarak 2022 yılına ait gelir kılavuzunu güncelleyeceğini belirtti. Ayrıca Ar-Ge yatırımlarına önümüzdeki dönemde de ağırlık vereceklerinin altını çizdi. AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, “Şirketimiz için uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz.” dedi. 

AstraZeneca İkinci Çeyrek Gelirlerini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı