Borsa Haberleri

AstraZeneca, Aşı Üreticisi Icosavax’ı Satın Alacak

Aralık 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca, Aşı Üreticisi Icosavax’ı Satın Alacak

AstraZeneca (AZN), aşı portföyünü güçlendirmek amacıyla ABD’li aşı geliştiricisi Icosavax’ı (ICVX) yaklaşık 1,1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. 

Ayrıca AstraZeneca, Icosavax’ın 30 Eylül’deki bilançosunda yer alan 229 milyon dolar olan varlıklarını da satın almış olacak.

Bu anlaşmayla, AstraZeneca’nın RSV aşılarındaki gücünü ve Icosavax’ın IVX-A12 aşılarını da bünyesine katarak portföyünü güçlendireceği düşünülüyor.

IVX-A12, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde görülen ağır solunum yolu enfeksiyonunun nedenlerinden RSV’yi ve insan metapnömovirüsünü (hMPV) tedavi etmeyi amaçlayan ve şimdilik 3. aşamasında olan bir aşı.

IVX-A12 dışında şu an hMPV için ve RSV için herhangi başka bir aşı piyasada henüz yok. 

AstraZeneca Aşılar ve Bağışıklık Tedavilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Iskra Reic yaptığı bir açıklamada; “Bu aşı teknolojisi, RSV ve hMPV dahil olmak üzere birçok ciddi bulaşıcı hastalıklara karşı önlem olması açısından bir potansiyele sahip. Ayrıca Icosavax’ın 3. aşamada olmasıyla birlikte, üretim ve araştırma gücümüzle bu aşının geliştirilmesi için artık önemli bir alana sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.