Borsa Haberleri

AstraZeneca, Absci ile Yapay Zekâya Dayalı Kanser İlacı Geliştirecek

Aralık 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca, Absci ile Yapay Zekâya Dayalı Kanser İlacı Geliştirecek

Absci (ABSI) ve AstraZeneca (AZN), yapay zekâya dayalı antikor bazlı bir kanser tedavisi geliştirmek için ABD’li biyoteknoloji şirketiyle 247 milyon dolara varan bir anlaşma açıkladı.

Şartlara göre, İngiliz-İsveç ilaç devinin Absci’ye Ar-Ge finansmanı, belirli ödemeler ve herhangi bir ürün satışındaki telif haklarına ek olarak ön ücret ödemesi bekleniyor. The Financial Times’a göre, şirketler uygun bir onkoloji adayı bulmak için Absci’nin yapay zekâ teknolojisinden yararlanma konusunda işbirliği yapacak.

New York’ta bir yapay zekâ araştırma laboratuvarı işleten Washington merkezli biyoteknoloji şirketi, proteinler arasındaki milyonlarca etkileşimi analiz ederek özel veriler oluşturuyor ve bu verileri daha sonra antikor tedavilerinin geliştirilmesine yönelik üretici yapay zekâ modelini eğitmek için kullanıyor.

Anlaşma, büyük ilaç şirketlerinin ilaç geliştirme faaliyetleri için yapay zekâyı kullanmaya yönelik son girişimlerini işaret ediyor. Geçtiğimiz ay İsviçreli ilaç devi Roche (RHHBY), yapay zekâ kullanarak ilaç keşfi ve geliştirmeyi hızlandırmak için çip üreticisi Nvidia (NVDA) ile bir ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha