Borsa Haberleri

AstraZeneca 1,05 Milyar Dolara Nadir Hastalık Portföyünü Genişletiyor

March 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
AstraZeneca 1,05 Milyar Dolara Nadir Hastalık Portföyünü Genişletiyor

İlaç üreticisi AstraZeneca (AZN), nadir görülen endokrin hastalıklara odaklanan Amolyt Pharma’yı 1,05 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıkladı. 

Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk’in (NVO) ana şirketi Novo Holdings ve EQT Life Sciences gibi yatırımcılar tarafından desteklenen Amolyt, şu anda hipoparatiroidizm için bir tedavinin son aşama geliştirme sürecinde.

Belirli bir ruhsatlandırmaya ulaşılması halinde 800 milyon dolar ön ödeme ve 250 milyon dolar ek koşullu ödeme içeren anlaşmanın bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

ABD’li rakibi Pfizer’in (PFE) devralma girişimini savuşturmasından bu yana geçen neredeyse on yıllık sürede AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, İngiliz-İsveç ilaç üreticisinin yıllık satışları 1 milyar doların üzerinde olan 13 ilacı içeren boru hattını yeniden inşa etti.

Geçtiğimiz ay Soriot, şirketin anlaşma yapması için “iyi bir zaman” olduğunu söylemişti. Amolyt için yapılan anlaşma, geçen yılın sonlarında AstraZeneca’nın hızla büyüyen obezite karşıtı ilaç pazarına girmesini sağlayan bir lisans anlaşması da dahil olmak üzere bir dizi satın almanın ortasında geldi.

Amolyt’in nadir hastalıklar portföyünden elde edilen gelir, 2021’de Alexion’un 39 milyar dolarlık satın alımıyla birlikte son yıllarda artarak 2023’te yaklaşık 7,8 milyar dolara ulaştı.

AstraZeneca 1,05 Milyar Dolara Nadir Hastalık Portföyünü Genişletiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters