BIST Şirket Haberleri

Astor Enerji, Türkiye’nin En Büyük Güç Transformatörünü Üretti

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Astor Enerji, Türkiye’nin En Büyük Güç Transformatörünü Üretti

Astor Enerji (ASTOR), İskenderun Enerji Üretim ile işbirliği yaparak, Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı güç transformatörlerinden birini başarıyla üretti. Bu dev proje, 5 milyon 300 bin dolarlık bir sözleşme değerine sahip ve Ankara’daki 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen bir törenle teslim edildi.

Projenin Özellikleri ve Üretim Süreci

Astor Enerji Genel Müdürü Hakan Ünsal, projenin sadece 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtti. Proje kapsamında tasarımdan malzeme seçimine, ölçüm alınmasından üretim süreçlerine kadar her aşama, tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından gerçekleştirildi. Ünsal, bu projenin hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük ilgi çekeceğini vurguladı.

Astor Enerji, Türkiye'nin En Büyük Güç Transformatörünü Üretti

Uluslararası Talep ve Yeni Projeler

Ünsal ayrıca, üretimi gerçekleştirilen transformatörlerin Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli bir firma tarafından satın alındığını ve bu firmanın enerji tesisindeki mevcut transformatörlerle değiştirileceğini belirtti.

Üretim Tesisi ve Kapasitesi

Astor Enerji’nin bu büyük projeyi ASO 2. OSB’de bulunan, 105 bin metrekare kapalı alan dahil olmak üzere toplam 140 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirdiği belirtildi.

Astor Enerji, Türkiye'nin En Büyük Güç Transformatörünü Üretti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim