Borsa Haberleri

Astor Enerji, Devam Eden Fabrika Yatırımına İlişkin Açıklama Yaptı

Astor Enerji, Devam Eden Fabrika Yatırımına İlişkin Açıklama Yaptı
Google News Icon Takip Et

Astor Enerji (ASTOR), Ankara Sincan 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi ilave alanı içerisinde şirkete tahsis edilen arsaya ilişkin olarak parselasyon çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Şirket diğer yandan bugün yurt içi ve yurt dışı bazı müşterileri ile sipariş anlaşmaları yaptığını da açıkladı.

Astor Enerji yaptığı açıklamada, bahse konu arazi üzerine, anahtarlama ürünlerinin üretim kapasitesinin artırılmasının yanı sıra, yeni ürünlerin üretim altyapı kapasitesini hazırlamak için de 100.000 m2 kapalı alana sahip fabrika inşaatının projelendirme ve yapımına yönelik çalışmalarında devam ettiğini ifade etti.

2025’in Yılının İlk Çeyreğinde Devreye Alınması Planlanıyor

Söz konusu tesisin 2025’in ilk çeyreğinde üretime geçmesinin planlandığı ifade edilen açıklamada, tesisin tamamlanması ile birlikte “Anahtarlama Ürünleri” üretim kapasitesinin %100 oranında arttırılmasının sağlanacağı belirtildi.

Ek olarak şirket bu tesiste yeni ürünlerinin de üretimini gerçekleştirecek. Tesisin devreye alınması ile birlikte ayrıca mevcut fabrikanın altyapısı tamamen transformatör üretimine ayrılacak ve transformatör üretim kapasitesi de yapılacak kapasite artırımı yatırımları ile 100% oranında artırılacak.

Bakır ve Alüminyum İletken Üretim Yatırımı 2025 Sonunda Devreye Alınacak

Diğer yandan açıklamada, tahsis edilen alan üzerinde, şirketin dağıtım ve güç transformatörleri ürerimlerinin ana girdisi olan; bakır ve alüminyum iletken üretim tesisi yatırımının 2025 yılı sonunda devreye alınmasının planlandığı ifade edildi.

Söz konusu yatırımın yaklaşık 50 milyon dolar tutarında olduğu da belirtildi. Açıklamaya göre yatırımın tamamlanması ile birlikte yıllık yaklaşık 12.000 ton emaye ve kağıt kaplı yuvarlak ve yassı bakır ve alüminyum iletken üretimi gerçekleştirilecek.

Şirket bu yatırımın tamamlanması ile girdi maliyetlerini azaltmayı, kârlılığın arttırılmasını ve tedarik zincirinde muhtemel aksaklıkların giderilmesini hedefliyor.

Yurt İçi ve Yurt Dışından Sipariş Aldı

Astor Enerji, bugün yaptığı bir diğer açıklamada ise yurt içi ve yurt dışı bazı firmalarla sipariş anlaşmaları imzaladığını açıkladı.

Buna göre şirket toplamda 528,2 milyon TL, 14,6 milyon dolar ve 9,2 milyon avroluk sipariş aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP1, KAP2