BIST Şirket Haberleri

Astor Enerji, 453,22 Milyon TL Net Kâr Açıkladı

May 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Astor Enerji, 453,22 Milyon TL Net Kâr Açıkladı

Astor Enerji (ASTOR) 2023 yılının ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin birinci çeyrek hasılatı bir önceki yılın aynı dönemine göre 75% artarak 1,89 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bu dönemde satışlarının 72%’sini yurt içine 28%’ini ise yurt dışına yaptı.

2022 yıl sonu itibarıyla 22% olan yurt dışı satış payı, 40% olan yurt dışı satış hedefi ile uyumlu olarak artış eğilimini sürdürdü.

Maliyet yönetimindeki olumlu sonuca bağlı olarak brüt kâr, önceki yılın aynı dönemine göre 114% oranında artarak 580,60 milyon TL oldu.

Gelir tablosunun diğer önemli kalemlerinden olan finansman gelir ve giderlerine bakıldığında, önceki çeyrek dönem ile aynı seviyede olmak üzere, net olarak 47 milyon TL’lik finansman gideri ve 63,3 milyon TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem kârı 453,22 milyon TL olarak gerçekleşti. 

Astor Enerji’nin Yıl Sonu Hedefi 540 Milyon Dolar!

Sektörün dönemsel çalışma ivmesine bakıldığında şirket satışlarında ve kârlılığında ikinci çeyrek dönemden itibaren nispeten artan oranlı bir trend öngörülüyor.

Yurt içi ve özellikle yurt dışı satışlarındaki artış, artan talebe bağlı olarak kâr marjlarının yükselmesi, fabrika yatırımlarının tamamlanması nedeniyle yarı mamul üretimlerinin bir kısmının bünyesinde yapılmasının maliyetlerine yansıması, finansman giderlerinin azaltılarak net faiz geliri artışının kârlılığa olumlu etkisi, yabancı para (döviz) pozisyonunun yönetiminde sağlanan verimlilik nedeniyle kârlılığında ve kâr marjlarındaki iyileşmenin devam etmesi bekleniyor.

Bu gelişmeler çerçevesinde şirketin 2023 yıl sonu hasılatında ve kârlılığında artış trendinin olumlu yönde seyretmesi öngörülmekte olup 2023 yılı sonu hedefi 540 milyon dolar olarak belirlendi.

Astor Enerji, 453,22 Milyon TL Net Kâr Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı