Borsa Haberleri

Astor Enerji: 2024’te 400 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştireceğiz

Astor Enerji: 2024’te 400 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştireceğiz
Google News Icon Takip Et

Astor Enerji (ASTOR) CFO’su Olcay Doğan, 2024’te 100%’lük bir artışla 400 milyon dolarlık ihracat gerçekleştireceklerini belirtti.

Doğan, şirkete ilişkin verdiği bilgilerde Ankara’da yapacakları yeni fabrika yatırımına da değinerek şöyle dedi:

“Büyümeye ve yatırımlara devam ediyoruz. Çok yoğun talep var. 2025 için siparişler almaya başladık. Talepleri karşılayabilmek adına Ankara’da OSB içerisinde yeni bir arsa aldık. Orada bu sene sonuna kadar yatırımları tamamlayıp 2025’in başında fabrikayı devreye almayı hedefliyoruz. Bu bize 80%’lik bir kapasite artışı sağlayacak. Mevcut fabrikamızda da kapasite artış yatırımlarına devam edeceğiz.”

Özellikle katma değeri yüksek güç trafoları alanında büyümek istediklerini ifade eden Doğan, “Yeni yapacağımız yatırımla bunu güçlendireceğiz. Yeni fabrikamıza yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Ciroda 40%’lık Artış Hedefi

2023 sonunda 575 milyon dolarlık ciro elde ettiklerinin altını çizen Olcay Doğan, bu yıl ki hedeflerinin ise 40%’lık artışla 826 milyon dolar ciro olduğunu belirtti. Doğan şöyle devam etti:

“1. çeyrek verilerimizi bu hedefe rahatlıkla ulaşabileceğimizi gösteriyor. 2026’da da 1 milyar doların üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Borçluluk durumumuz net alacaklı durumunda. “

“400 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştireceğiz”

Satışlarda herhangi bir gerileme beklemediklerini ifade eden Doğan, şirketin ihracat hedeflerine ilişkin olarak şu bilgileri verdi:

“Toplam satışlarımız içeresinde ihracatın payını 50%’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 itibarıyla 196 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 2024’te 100% ihracat artışı hedefliyoruz yani 400 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştireceğiz bu yıl içerisinde. Toplam ihracatın 54%’sini Avrupa’ya gerçekleştiriyoruz. 10%’luk bir İngiltere’ye ihracatımız var. Bunu da dahil ettiğinizde Avrupa’ya toplam ihracat 64%’e yükseliyor. Bizim için Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da önemli ihracat alanları arasında. 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. ABD orta vadede üretim yapmayı düşündüğümüz bir ülke. Hem ABD hem de Avrupa’da yatırım planlarımız var. “

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CNBC-E