Borsa Haberleri

Aston Martin, Bataryalarını Lucid Group’tan Alacak

June 26, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Aston Martin, Bataryalarını Lucid Group’tan Alacak

2025 yılında elektrikli araçlarını piyasaya sürmeye hazırlanan İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, Mercedes-Benz’den batarya satın alma planından vazgeçti ve araçlarının bataryaları için ABD’li start-up Lucid Group’u (LCID) seçti. 

Anlaşmaya göre Lucid, Aston’un 3,7% hissesine sahip olacak ve otomobil üreticisinden 104 milyon sterlin nakit ödeme alacak.

Hâlihazırda Mercedes’in motorlarını ve diğer teknolojilerini kullanan Aston’un, 2020 yılında yapılan bir anlaşma kapsamında bu yılın sonuna kadar yeni hisseler çıkarması ve Mercedes’e büyük bir ödeme yapması gerekiyordu. 

Bu ödeme Aston’a Mercedes’in 2025’ten itibaren piyasaya sürmeyi planladığı elektrikli otomobilleri için yeni batarya sistemlerine erişim sağlayacaktı. Aston artık bataryaları ve elektrikli güç aktarma cihazlarını Lucid’den temin edecek.

Aston Martin, Bataryalarını Lucid Group’tan Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times