Borsa Haberleri

ASML Kârını Artırdı Ama Beklentilerini Düşürdü

October 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ASML Kârını Artırdı Ama Beklentilerini Düşürdü

Hollandalı çip şirketi ASML Holding (ASML) yıllık bazda kârını analist beklentilerinin üzerinde artırmayı başardı ancak son çeyreğe yönelik beklentilerini düşürdü. 

Üçüncü çeyrekte ASML’in gelirleri 6,67 milyar Avro (7,1 milyar dolar) ile 6,71 milyar Avro’luk beklentinin üzerinde geldi. Ayrıca şirketin net kârı da 1,8 milyar Avro seviyesindeki beklentiyi aşarak 1,89 milyar Avro veya hisse başına 4,81 Avro oldu. 

ASML Kârını Artırdı Ama Beklentilerini Düşürdü

Böylece geçen yıl 5,78 milyar Avro olan gelirler, bu yılın üçüncü çeyreğinde 15,5%, 1,7 milyar Avro olan net kâr da 11% yükselmiş oldu. Ancak ASML’in hem satışları hem de net kârı ikinci çeyreğe göre geriledi. 

Öte yandan şirket, yılın son çeyreğinde gelirlerinin 6,7 milyar Avro ile 7,1 milyar Avro aralığında ve brüt marjın 50%-51% aralığında gelmesini, 2023’te net satışlarının ise toplam 30% büyümesini beklediğini söyledi. Şirket beklentileri, yıllık bazda çeyreklik olarak düşüş gösterdi.

ASML CEO’su Peter Wennink “Yarı iletken sektörü şu anda döngünün dibinde çalışıyor ve müşterilerimiz bu yılın sonuna kadar dönüm noktasının görünür olmasını bekliyor. Bu nedenle 2024’ün bir geçiş yılı olmasını bekliyoruz.” yorumunu yaptı. 

Yarı iletken pazarı, bu bileşenlerin içine girdiği akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi ürünlere olan zayıf talep nedeniyle zor bir yıl geçirdi diyebiliriz. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden ve ASML’nin müşterileri olan Tayvanlı TSMC (TSM) ve Samsung gibi şirketler, bu yıl sermaye harcamalarını azalttı.

ASML Kârını Artırdı Ama Beklentilerini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: ASML