Borsa Haberleri

ASML, Artan Satışlarıyla Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

July 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ASML, Artan Satışlarıyla Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

Avrupa’nın en değerli yarı iletken şirketi ASML Holdings (ASML) ikinci çeyrekte yarı iletken üreten makinelerine yönelik talebin toparlanmasıyla siparişlerinin arttığını açıkladı. Şirket hissesi, açılış öncesi işlemlerde 0,30%’un üzerinde yükseldi. 

Aralarında Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) ve Intel (INTC) gibi isimlerin yer aldığı müşterilerine yarı iletken üretimi için oldukça önemli olan litografi makineleri sağlayan şirket, ikinci çeyrek bilançosundaki artışlara paralel olarak yıl sonu beklentilerini yükseltti. 

ASML’in yılın ikinci çeyrekteki kârı geçen yılın aynı dönemine göre 35% artışla 2,18 milyar dolar oldu. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 1,58 milyar dolardı. Ayrıca şirketin geçen yılın ikinci çeyreğinde 6 milyar dolar düzeyindeki çeyrek dönemlik net satışları, bu yıl 7,75 milyar dolara ulaşarak pandemi döneminden bu yana darboğazda olan yarı iletken sektöründe bir toparlanmaya işaret etti. 

Söz konusu rakamların ardından şirket, üçüncü çeyrekte net satışlarının 7,30 milyar dolar ile 7,8 milyar dolar aralığında gelmesini ve brüt kârının da 50% seviyelerinde olmasını beklediğini açıkladı. 

ASML, 2023 genelinde net satışlarında önceki beklenti olan 25%’i de 30%’a yükseltti. 

ASML, Artan Satışlarıyla Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, MarketWatch