Borsa Haberleri

ASML 2023’te Gelirlerini 30% Artırdı Ama 2024 için Uyardı

ASML 2023’te Gelirlerini 30% Artırdı Ama 2024 için Uyardı
Google News Icon Takip Et

Yarı iletken ekipmanları sektörünün önde gelen ismi Hollandalı ASML Holdings (ASML), 2023 genelinde beklentileri aşan rakamlar açıkladı. Ancak şirket, 2024’te satışlarında büyük bir artış beklemediğini söyledi. 

2023’ün son çeyreğinde yıllık bazda 12,5% artışla 7,82 milyar dolar gelir elde eden şirket, analistlerin 7,5 milyar dolarlık beklentisini aştı. Bu dönemde şirketin brüt marjı da 51,4% oldu. 

Şirketin 2023 gelirleri de geçen yılki 23 milyar dolara göre 30% artışla 30 milyar dolara yükseldi. 

Hollandalı çip ekipmanı devi ayrıca dördüncü çeyrekte 2 milyar dolarlık beklentinin üzerinde, 2,2 milyar dolar veya hisse başına 5,6 dolarlık net kâr açıkladı. 2023 genelinde de şirketin net kârı 8,5 milyar dolar veya hisse başına 21,6 dolar oldu. 

CEO Peter Wennink, “Bu yıl geneli için ılımlı tahminimizi koruyor ve 2024 gelirlerinin 2023’e benzer olmasını bekliyoruz. Ayrıca 2025’teki güçlü büyüme dönemine hazırlık kapsamında bu yılın oldukça önemli olacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde net satışlarının 5,4 milyar dolar ile 5,9 milyar dolar aralığında geleceğini öngörüyor. 

⛓️ ASML de ABD-Çin Sarmalında

Ancak şirketin asıl odağında Çin satışları yer alıyor. Dünyanın önde gelen gelişmiş çiplerinin üretimi için gereken ekipmanların arkasındaki ASML de tıpkı Nvidia (NVDA) gibi ABD ve Çin arasındaki teknoloji savaşının ağına takılmış durumda. 

ASML 2023’te Gelirlerini 30% Artırdı Ama 2024 için Uyardı

Hollanda hükümeti ABD baskılarının karşısında haziran ayında Çin’e yönelik gelişmiş çip üretim ekipmanlarının ihracatı için kısıtlamalar açıkladı. Washington yönetimi de ekim ayında gelişmiş yarı iletkenler ve yarı iletken üretim araçlarının ihracat kısıtlamalarını sıkılaştırdı. 

ASML daha önce söz konusu ihracat kısıtlamalarının Çin satışları üzerinde 10%-15% aralığında bir etkiye yol açacağını öngörmüştü ve CFO Roger Dassen, 2024’te de benzer oranlar görmeyi beklediklerini söyledi. 

Şirket, bu ay orta seviye güce sahip çiplerin üretimi için kullanılan NXT:2050i ve NXT:2100i litografi sistemlerine yönelik kısıtlamaların bir kısmını kaldırdığını açıkladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: ASML Holdings