BIST Şirket Haberleri

Aselsan, İlk Çeyreği Büyüyerek Tamamladı

April 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Aselsan, İlk Çeyreği Büyüyerek Tamamladı

Aselsan (ASELS) 2023 yılının ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre; her çeyrekte büyüyen Aselsan, 2023’ün ilk çeyreğinde de büyümesini sürdürdü. 

Aselsan’ın faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 1,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin 3 aylık cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre 90% büyüyerek 8,3 milyar TL yükseldi. 

Aselsan’ın net kârı, geçen senenin aynı dönemine göre 34% artış göstererek 2,3 milyar TL seviyesine ulaştı. 

Güçlü öz sermaye yapısını korumaya devam eden şirketin öz kaynakların aktife oranı 55% oldu.

Aselsan’ın 2023 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün’ün görüşlerine de yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şirketimizin 2023 yılı ilk çeyrek sonu itibarıyla bakiye siparişleri 8,2 milyar TL oldu. Aselsan olarak 2023 yılı ilk çeyreğinde tedarikçilerimize yaklaşık 9,3 milyar TL ödeme yaptık. 

2023 yılının ilk 3 ayında 40 ürünün millileştirilmesini başarı ile tamamladık. Böylelikle son 3 yılda millileştirdiğimiz ürün sayısını 706’ya çıkararak 726 milyon doların üzerindeki büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık. 2023 yılı ilk çeyreğinde, bugüne kadar hiç satış yapılmamış bir yeni ülkeye daha Aselsan ürünlerinin ihracını gerçekleştirdik.

Böylece son 4 yılda kullanıcımız olan ülke sayısı bugün itibarıyla 83’e ulaştı. Yurt dışı bakiye siparişimiz ise 1 milyar doların üzerine çıktı.

Önceki yıllardaki ilk çeyrek performansının üzerine çıkarak, 2023 yılının ilk çeyreğinde 136 milyon dolar değerinde yurt dışı sözleşme imzaladık.”

Aselsan, İlk Çeyreği Büyüyerek Tamamladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı