BIST Şirket Haberleri

Aselsan Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

February 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Aselsan Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

Tüm faaliyetlerini yürütürken iklim değişikliği ve çevre çalışmalarını da odağına alan Aselsan, faaliyetlerinden kaynaklı emisyonları analiz ederek iyileştirme uygulamaları yapıyor.

Şirket, bu çerçevede, tükettiği elektriği yenilenebilir kaynaklardan kendi üretebileceği bir güneş enerjisi santrali kurma kararı aldı.

Toplamda 75 megavat kapasiteye sahip olması planlanan santralde, Aselsan’ın milli imkanlarla ürettiği ve bu yıl pazara sunacağı 250 kilovatlık “ASELSAN PULSAR” dizi eviriciler kullanılacak. Santralin işletmesi de Aselsan tarafından sağlanacak.

Güneş enerjisi santrali kurma çalışmaları yürüten Aselsan, santrallerin en kritik bileşenlerinden biri olan fotovoltaik eviriciyi de bu yıl pazara sunacak.

Arazi ve çatı tipi güneş enerji sistemlerinden büyük güneş enerji santrallerine kadar birçok alanda güç dönüştürücüsü olarak kullanılan fotovoltaik eviriciler, güneş panelleri üzerinden üretilen doğru akım tipindeki gücü, şebeke altyapılarında kullanılabilmek üzere alternatif akım tipine dönüştürüyor. 

Bu alanda ortaya konulacak çözümlerle yerli ve yabancı yatırımcılara çözüm ortağı olunması hedefleniyor.

Yurt içi pazarda yer edinip tarihçe kazanacak cihazlarla yurt dışı pazarlarda pay alınması da amaçlar arasında bulunuyor.

Aselsan Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı