Borsa Yorumları

Artış Potansiyeli Yüksek “Tenbagger” Hisseler

September 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Artış Potansiyeli Yüksek “Tenbagger” Hisseler

Son on yılda 1.000%’den fazla bileşik getiri elde ettikten sonra, önünde hâlâ büyük yukarı yönlü beklentiler olan yalnızca bir avuç hisse var.

Geçtiğimiz 10 yıl, teknoloji patlamasının ardından gelen pandemi sarsıntısıyla finans piyasaları için oldukça yoğun geçti diyebiliriz. Bazı hisseler de tüm bu süreç boyunca katlanarak büyümeyi başardı.

Peki nedir bu “tenbagger”? Tenbagger, ilk satın alma fiyatının 10 katı değer kazanan bir yatırıma denir. Yani tenbagger hisseler, ilk satın alındıkları fiyata göre 10 katı değer kazanan hisseler diyebiliriz. Terim, ilk kez efsanevi fon yöneticisi Peter Lynch tarafından “One Up On Wall Street” adlı kitabında kullanıldı. 

Bu kapsamda potansiyel olarak daha fazla yukarı yönlü potansiyele sahip hisseleri taradık. Bu isimlerin analistlerden aldığı ortalama hedef fiyatları da en az 20%’lik bir artışa işaret ediyor.

İşte listeye giren yedi isim:

  • Nvidia (NVDA)
  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Enphase Energy (ENPH)
  • Fortinet (FTNT)
  • DexCom (DXCM)
  • Caesars Entertainment (CZR)
  • On Semiconductor (ON)

🎯 Yarı iletken devi Nvidia listenin başında yer aldı ve tenbagger olma eşiğini oldukça aştı. Hisse, son on yılda yaklaşık 14.000%’lik bir bileşik getiri elde etti.

Nvidia’nın hisseleri, yalnızca bu yıl yatırımcıların yapay zekâya artan ilgiden faydalanabileceği umuduyla 230%’dan fazla yükseldi. Şirket, geçen ayın sonlarında Wall Street tarafından alkışlanan bir başka güçlü bilanço açıkladı.

Goldman Sachs analisti Toshiya Hari bilançonun ardından yaptığı açıklamada, “Nvidia’nın rekabet hendeği ve müşterilerin giderek karmaşıklaşan yapay zekâ modelleri geliştirme/uygulama aciliyeti göz önüne alındığında, öngörülebilir gelecekte hızlandırılmış bilgi işlem endüstrisi standardı statüsünü korumasını bekliyoruz.” dedi. Hari, şimdi Nvidia hisselerinin önümüzdeki yıl 600 doların üzerinde işlem görmesini bekliyor.

Wall Street’teki meslektaşları da benzer şekilde Nvidia için boğa (artış beklentisi) konumunda. Ortalama bir analist, NVDA’da önümüzdeki 12 ay içinde 30,7% ‘lik bir artış daha bekliyor.

Nvidia bu listeye giren tek çip hissesi değil. Advanced Micro Devices ve ON Semiconductor da listede yer alıyor. 

🎯 AMD, 3.000%’in üzerinde bir oranla ikinci en iyi 10 yıllık getiriye sahip isim oldu. Hisse, bu yıl şu ana kadar yaklaşık 70% değer kazandı ancak analistler bu yükselişin yakın zamanda hız keseceğini düşünmüyor. Ortalama beklenti, hisselerin önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 34% değer kazanabileceğini gösteriyor.

🎯 Bu arada ON Semiconductor, son 10 yılda yaklaşık 1.235%’lik bir bileşik getiri sağladı. Hisse ocak ayından bu yana yaklaşık 60% yükseldi.

🎯 Teknoloji hisselerinin dışında Enphase Energy de listeye girmeyi başardı. Güneş enerjisi hissesi bu yıl 50%’in üzerinde bir düşüşle kötü bir performans sergilemesine rağmen, 10 yıllık getirisi 1.900%’ün üzerinde olduğu için hala bir tenbagger olarak görülüyor.

Analistlerin ortalama hedef fiyatı ENPH için 56%’dan fazla bir yukarı yönlü hareket ima ediyor.

Artış Potansiyeli Yüksek “Tenbagger” Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC