Altın Yorumları

Artan Tahvil Getirileri Karşısında Altın Geri Çekildi

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Artan Tahvil Getirileri Karşısında Altın Geri Çekildi

Altın fiyatları, Hazine tahvili getirilerinin yükselişinin baskısı altında, yatırımcıların değerli metali geçen hafta rekor bir zirveye taşıyan ralliden elde ettikleri kârları toplamasıyla düştü.

Spot altın, TSİ 15.45’te 2.374 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,29% artışla 2.390 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın düşüşünü sürdürdü ve 0,60% azalarak 2.597 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.590 lira oldu.

Artan Tahvil Getirileri Karşısında Altın Geri Çekildi

10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, ABD perakende satışlarının mart ayında beklenenden daha fazla artmasının ardından dün son beş ayın en yüksek seviyesi olan 4,66%’yı gördü. Bu durum, piyasanın 2024 yılında ABD’nin daha az faiz indirimine gideceği yönündeki bahisleri artırmasına neden oldu.

Altın, enflasyonun devam edeceğine dair beklentiler, Ortadoğu’daki jeopolitik gerginliklerin ortasında güvenli liman talebi ve merkez bankalarının güçlü alımlarının etkisiyle mart-nisan rallisinin ardından bu yıl şimdiye kadar 15% yükseldi.

StoneX analisti Rhona O’Connell, “Altın yeni bir paradigma içinde hareket ediyor, her türlü riske karşı korunma sağlayan katılımcılar var ve görünüşe bakılırsa bazı yeni paydaşlar ortaya çıktı. En azından şimdilik, düşüşlerde alım zihniyeti devam edecek gibi görünüyor.yorumunu yapıyor

Artan Tahvil Getirileri Karşısında Altın Geri Çekildi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC