Borsa Yorumları

Arm’ın Bilgisayar Çiplerinden Bu Hisseler Faydalanabilir – Morgan Stanley

May 10, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Arm’ın Bilgisayar Çiplerinden Bu Hisseler Faydalanabilir – Morgan Stanley

Morgan Stanley’e göre küresel yarı iletken sektörü, İngiliz çip tasarımcısı Arm Holdings (ARM) tarafından geliştirilen çiplerle yüklü yapay zekâ bilgisayarları ışığında bir “dönüşüme” hazırlanıyor.

Neden diye sorarsan, yapay zekâ uygulamalarını çalıştırmak için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Örneğin, Microsoft’un (MSFT) dizüstü bilgisayarlarında kendi yapay zekâ aracı olan Copilot’u düzgün bir şekilde çalıştırmak için yeni yapay zekâ bilgisayarlarının saniyede 45 tera işlem kapasitesine sahip olmasını gerektiriyor.

Morgan Stanley analistleri, 7 Mayıs tarihli bir raporda “Üretici yapay zekâ uygulamalarını çalıştırmak, gelecekteki dizüstü bilgisayarların pil ömrü ve termal tasarımı için önemli bir zorluk olacak.” öngörüsünde bulundu.

Öte yandan Arm tabanlı merkezi işlem birimlerinin, daha uzun pil ömrü ve daha kompakt tasarımlara yol açan enerji tasarrufu ve termal kontrol ile bilindiğini belirten Morgan Stanley, bu çiplerin “güç verimliliğinde kayda değer bir avantaj sergilediklerini” de sözlerine ekledi.

Banka bu nedenle Arm işlemcilerine sahip yapay zekâ bilgisayarlarının “küresel yarı iletken endüstrisini etkileyecek bir dönüşümü başlatmasını” bekliyor.

Şu anda her yerde kullanılan Windows masaüstü bilgisayarlar Intel (INTC), AMD (AMD) ve Qualcomm (QCOM) tarafından üretilenler gibi işlemcilerle çalışıyor. 

Ancak gelecekte yapay zekânın gerektirdiği güç sebebiyle daha güçlü işlemcilerin öne çıkacağını belirten Morgan Stanley, mesela Apple’ın (AAPL) Arm tabanlı merkezi işlem birimini yapay zekâ sunucularına ekleyerek genişletebileceğine inandığını ekledi.

Banka, yapay zekâ bilgisayarlarının 2024’te 8% olan penetrasyon oranının 2027’ye kadar 95%’e ulaşacağını tahmin ediyor. Nvidia (NVDA) ve Tayvanlı fabrikasız yarı iletken şirketi MediaTek’in 2028’de “Windows on Arm (WOA)” masaüstü bilgisayarlarda 50% pazar payı alacağı varsayımıyla, WOA masaüstü bilgisayar çiplerinin toplam teslimatının 2028’de 65 milyona ulaşması bekleniyor. Bu tür çiplerin, 2024 yılındaki teslimat rakamı 2 milyon seviyesindeydi.

Küçük bir not: Windows on Arm, Arm çipleri ile çalışan yapay zekâ bilgisayarları için kullanılan bir terimdir.

🤔 Peki, Arm’ın yapay zekâlı bilgisayarlara girişinden hangi hisseler faydalanacak?

Morgan Stanley; TSMC (TSM), Nvidia, Qualcomm, Microsoft ve Arm’ın yapay zekâ etrafındaki bu atılımdan kazançlı çıkabilecek ana isimler arasında olduğunu söyledi. Banka ayrıca, WOA cihazlarına “kaynak ayıran” masaüstü bilgisayar orijinal ekipman üreticilerinin de bu görünümden faydalanabileceğini ekledi.

Banka, Nvidia ve Tayvanlı MediaTek arasında ilk WOA masaüstü CPU çipini piyasaya sürmek için beklenen ortaklığın “ilginç bir hikaye” olduğunu düşünüyor. Her iki şirket de hâlihazırda otomobiller için çip ve yazılım geliştirmek üzere bir ortaklık içinde.

TSMC’ye gelince, Morgan Stanley merkezi işlem birimleri (CPU) için yaygın olarak kullanılan bir mimari olarak bilinen “x86” CPU pazarındaki dökümhane pazar payının büyüyeceğini söylüyor. 

Intel’in CPU üretimini dışarıya yaptırması ve AMD’nin de bu alanda pazar payı kazanması, AMD’nin en büyük döküm ortağı olduğu göz önüne alındığında TSMC için iyiye işaret olabilir.

Morgan Stanley, “Bununla birlikte, Intel hâlâ kendi x86 CPU ürünlerinin çoğunu ürettiği için TSMC’nin Arm tabanlı CPU için dökümhane pazar payı x86 için olandan çok daha yüksektir. Bu nedenle Arm’ın x86 tabanlı CPU’lar üzerindeki pay kazanımını TSMC için olumlu olarak görüyoruz ve Arm CPU’nun yaygınlaşmasının önümüzdeki yıllarda TSMC’ye x86’dan daha fazla ek gelir getirebileceğini düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Banka, TSMC için hedef fiyatını 8% artırarak 928 Yeni Tayvan dolarına (28,63 dolar) yükseltti ve bu da potansiyel olarak önümüzdeki 12 ay içinde hissede 16%’lık bir artış anlamına geliyor.

Arm’ın Bilgisayar Çiplerinden Bu Hisseler Faydalanabilir - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC