Borsa Haberleri

Arm’dan Otomobil Hamlesi: Otonom Araçlar için Çip Tasarladı

Arm’dan Otomobil Hamlesi: Otonom Araçlar için Çip Tasarladı
Google News Icon Takip Et

İngiliz çip tasarımcısı Arm Holdings (ARM), ağırlıklı olarak bilindiği mobil işlemcilerin ötesinde büyümeyi artırma çabaları kapsamında, otonom araçlara güç verecek ilk çip tasarımlarını tanıttı.

SoftBank destekli Arm, genellikle veri merkezlerinde kullanılan yüksek güçlü “Neoverse” sınıfı çip tasarımlarını, otomobil üreticilerine ve tedarikçilerine yönelik bir dizi yeni sistemle birlikte ilk kez otomotiv uygulamaları için piyasaya sürdü.

Elektrifikasyon ve destekli ya da otonom sürüş sistemleri trendleri, otomobil üreticileri için yazılımın ve onu çalıştıracak çiplerin önemini giderek artırıyor.

Arm’ın otomotiv işlerini yöneten Dipti Vachani, “Otomotiv pazarı içten yanmalı motorun icadından bu yana en önemli dönüşümlerden birini yaşıyor. Uzun zamandır sektörün içindeyim ve bu şimdiye kadar gördüğüm en hızlı, en önemli büyüme.” diyor.

Amazon Web Services, Mercedes-Benz, Nvidia ve Texas Instruments, Arm’ın yeni tasarımlarını ürünlerine ve geliştirme sistemlerine dahil eden şirketler arasında yer alıyor. 

Örneğin, Nvidia’nın sürücüsüz araçlar ve robotlar da dahil olmak üzere otonom sistemlere yönelik Drive Thor platformu, Arm’ın en yeni Neoverse merkezi işlem birimini (CPU) kullanıyor.

Arm hisseleri, eylül ayında Nasdaq’ta halka arz olmasından bu yana, Wall Street’te yapay zekânın etkisiyle çip hisselerine yönelik artan ilgiden destek alarak iki kattan fazla değer kazandı.

2022’de CEO olarak atanan Rene Haas, Arm’ın akıllı telefon pazarından ayrılmasıyla birlikte veri merkezi ve Nesnelerin İnterneti alanlarındaki genişlemeye paralel olarak otomotiv pazarını Arm’ın ana odak alanlarından biri haline getirdi. Haas geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada akıllı telefon satışlarının son iki yılda düştüğünü ancak toparlanma işaretleri göstermeye başladığını söyledi.

Arm’ın telif gelirlerinin yaklaşık 35%’i şu anda akıllı telefonlardan, 65%’i ise diğer sektörlerden geliyor. Yakın zamanda yapılan bir yatırımcı sunumuna göre, otomotiv gelirleri Arm’ın dört ana segmenti arasında en küçük olanı ancak en hızlı büyüyenlerden biri.

Vachani, Arm’ın “önemli miktarda yatırım” yaptığı otomotivin “büyümenin ve şirket geleceğinin temel direklerinden biri” olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times